37 yıllık rüya gerçekleşti! « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

Siyasette hareket başladı

SİYASET, YEREL HABERLER

37 yıllık rüya gerçekleşti!

Bu haber 15 Ekim 2017 - 22:48 'de eklendi ve 381 views kez görüntülendi.

 

37 yıldır gündemde olan ve Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in gerçekleştirdiği Alanya Teleferik, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törene, MHP Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Günal, Oktay Öztürk, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy, Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer, Ülkü Ocakları Antalya İl Başkanı Alperen Tuğrul Küreşoğlu, Üniversite Rektörleri, İlçe Belediye Başkanları, STK Temsilcileri, siyasi partilerin ilçe başkanları, kamu kurumlarının birim amirleri, muhtarlar, vatandaşlar ve çok sayıda davetli katıldı. Açılışın töreninde konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, bu dev yatırımla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
ALANYA KALESİ’NİN DOĞAL VE TARİHİNİ KORUDUK
Alanya Teleferik’i faaliyete geçirerek, Alanya Kalesi’ne tarihi ve doğal değerleri koruyacak alternatif bir ulaşım sistemi kurduklarını açıklayan Başkan Yücel, “Bu doğrultuda Kale’ye çıkışların çoğunun Alanya Teleferik ile gerçekleştirilmesini istiyoruz. Unesco Dünya Mirası adayı olan Alanya Kalesi’ne tur otobüsleri ve büyük araçların çıkmasını belirli bir tarihten sonra yasaklayacağız. Böylelikle hem Alanya Kalesi’ni korumuş olacağız, hem de Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girme yolunda önemli bir mesafe kaydedeceğiz.” dedi.
“ALTAV VE ALANYASPOR’A BÜYÜK DESTEK”
Başkan Yücel, “Alanya Teleferik ile kaleye çıkan kişi başına alınan paranın 1 Lirasını Alanya Turizm Tanıtma Vakfı’na (ALTAV), 1 Lirasını da şehrimizin gözbebeği Alanyaspor’a hibe edeceğiz. Bu kararın alınmasında Sayın Kaymakamımızın çok önemli katkıları var. Kendisine de buradan teşekkür ediyorum. ” şeklinde konuştu.
ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERE ÜCRETSİZ
Alanya Kalesi’nin Ehmedek Kapısı ile Damlataş Sosyal Tesisleri arasında çalışan Alanya Teleferiğimiz şehit yakınları ve gazilere ücretsiz olan teleferik, 20 kişiden fazla gruplar, öğrenciler ve 65 yaş üstü vatandaşlarımıza yüzde 50 indirimli.
Açılış töreninde MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy, MHP Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Günal, MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer de birer konuşma yaparak teleferikle ilgili düşüncelerini törene katılan davetlilerle paylaştılar.
İLÇENİN EN BÜYÜK PROJESİ
Toplamda 900 metre hat uzunluğuna sahip, 17 kabinle hizmet verecek teleferik, saatte 1130 kişi taşıyacak. Kısa vadede 500 bin uzun vadede ise yılda yaklaşık 1 milyon kişi taşınması hedefleniyor. Yaklaşık 37 yıl önce Alanya’nın gündemine gelen teleferik, 9 milyon Euro maliyetle yapılırken, ilçenin bugüne kadar yapılan en büyük projelerinden biri olarak Alanya tarihindeki yerini alıyor.
Dünyaca ünlü Damlataş ve Kleopatra plajlarının üzerinden Alanya Kalesi’ne tırmanan teleferik, hem şehrin dokusunu hem de ilçe merkezinde bulunan tüm tarihi dokuyu tek seferde ziyaretçilerinin seyrine sunuyor. Vedat Uygur

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.