Antalya Valiliği’nden ‘Bayrak’ talimatı « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

BİZİM SONUMUZ

KÖŞE YAZILARI

BULAMIYORUM

KÖŞE YAZILARI

KAYGILARIMIZ

KÖŞE YAZILARI

Antalya Valiliği’nden ‘Bayrak’ talimatı

Bu haber 02 Ocak 2019 - 22:33 'de eklendi ve 233 views kez görüntülendi.

Antalya Valiliği’nden ‘Bayrak’ talimatı

Antalya’da 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı’na dikilen Türk bayrakları, güneşin ve rüzgarın etkisiyle solup uçlarından yırtıldı. Durumdan haberdar olan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına talimat göndererek Türk bayraklarının yenilenmesini istedi. Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, orman bölge müdürlüğüne bağlı birimlerdeki bayrakları inceletti. 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı’ndaki bayrakları kendilerinin dikmediğini belirten Bölge Müdürü Vedat Dikici, “Bayrak hepimizin bayrağıdır. Bayrakları biz dikmedik ama kurum fark etmez biz gerekeni yapıp bayraklarımızı yeniledik” dedi.


Antalya Valiliği’nden Türk Bayrağı genelgesi
Antalya Valiliği, yayımladığı genelgeyle Türk bayrağının yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılmayacağı konusunda kurumları uyardı.
Antalya Valisi Münir Karaloğlu imzasıyla yayınlanan genelgede bayrağın yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamayacağının altı çizildi. Türk Bayrağı Kanunu’nun 7’nci maddesinde, “Türk bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılmaz” ibaresinin hatırlatıldığı genelgede şu ifadelere yer verildi: “08.06.2001 tarihli 24426 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan eskimiş, solmuş, yırtılmış ve kullanılamayacak duruma gelmiş bayrakların yok edilmesi usul ve esaslarını gösterir yönetmelikte ise; eskimiş, solmuş, yırtılmış ve kullanılmayacak duruma gelmiş bayrakların toplanması ve usul ve esasları düzenlenmiştir. Buna göre; kurumunuzda veya kurumunuzun sorumluluğu altında bulunan alanlarda gerekli denetimlerin yapılarak Türk bayrağının yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılmaması, bu şekilde olan bayraklar var ise bu bayrakların yenilenmesi, eskimiş, solmuş, yırtılmış ve kullanılamayacak duruma gelmiş bayrakların toplanması ve yok edilmesi işlemlerinin yukarıda belirtilen yönetmelik hükümlerine göre yürütülmesini rica ederim.” – DHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.