AVUSTRALYA GEZİ NOTLARI  VE TARİHE GEÇEN GÜZEL ANILAR     « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

Siyasette hareket başladı

SİYASET, YEREL HABERLER

AVUSTRALYA GEZİ NOTLARI  VE TARİHE GEÇEN GÜZEL ANILAR    

Bu haber 18 Mart 2018 - 21:46 'de eklendi ve 155 views kez görüntülendi.

“GÜZLE KÖŞKÜNDEN ESİNTİLER.”

AVUSTRALYA GEZİ NOTLARI  VE TARİHE GEÇEN GÜZEL ANILAR    

Birkaç haftadır Avustralya Gezimiz hakkında yazılar yazıyoruz. Dünyanın en uç noktasında, tek kıta, tek devlet olan bu büyük coğrafyadaki Müslüman Türklerin gerçekten görülmeye değer manevî hizmetlerin daha çok yazılması lâzım ama onu biz istikbalin genç yetenek ve kâşiflerine bırakıp bu hafta son olarak gezimizin kısa notlarını ve genel bir değerlendirmesini yapıp yazı serimize son verelim.

İçersinde bahtiyar Almanya’nın da bir temsilcisi bulunan sekiz kişilik ekibimiz on günlük bu süre zarfında hayatının unutamayacağı çok güzel hizmetler ve hatıralara şahit oldu. Bu yazımızda onların da değerlendirmelerine kısaca da olsa yer vereceğiz inşallah.

Kırk yıldan fazla bir zamana dayanan Avustralya’da bulunan ve buralara götürülmesine vesile olan Merkezi Melbourne şehri ve banilerinin de ağırlığı İzmir ili Tire ilçesi olmak üzere Anadolu’nun birçok ilinden buraya çalışmak için gelen fedakâr abi ve ablaların meydana getirdiği sistemli ve gayretli manevî hizmet gerçekten bir iftihar vesilesidir. Avustralia Light Foundation ( Avustralya Nur Vakfı)  Bütün İslâmî cemaatlere de açık olarak hizmet veren ve onların da takdirlerini kazanan çok güzel örneklerle dolu bir anlayış ve külliyedir. Çok modern, çok yönlü, aksiyoner ve fonksiyonel bir dershane, sıcak bir hizmet merkezi ve dershane, modern ve çok amaçlı bir tesis ve külliyedir.

Ana külliyesinin Melbourne’nin Totenham semtinde olduğu Avustralia Light Foundation ( Avustralya Nur Vakfı)  hizmet binaları şehrin diğer semtlerinde de var. Sydney’de de birkaç yıl önce Türklerin en yoğun bulunduğu bir bölgede iki katlı merkezi yerde güzel bir bina satın alınarak restore edilmiş buradaki ihtiyaca cevap verecek güzel bir dershaneye döndürülmüş. Katkıda bulunanlardan ve sebeb olanlardan Allah Razı osun.

Kolay değil anavatandan binlerce kilometre uzakta vatan hasreti, farklı iklim şartları, değişen dünya şartları, Türkiye’de ve İslâm dünyası ve genel olarak dünyada yaşanan bunca değişim ve başkalaşım şartlarında gençleri, çocukları, kadınları, yaşlıları, çalışan ve emeklileri aynı potada tutup istikametle hizmet düsturlarıyla aynı istikamette, sarsmadan , savurtmadan, kardeşçe bir çizgide tutmak kolay değil.

Doyamadığımız bu kısa sürede grup arkadaşlarımızın ortak görüşleri ve değerlendirmeleri genel olarak şöyle özetlenebilir.

Avustralia Light Foundation ( Avustralya Nur Vakfı) muhtevası geniş bir hizmet. Bu faaliyet programlarının içinde;

 • Aileyi bir arada tutma, çocukların eğitim ve yetişmesi konusunda güzel tatbikatları var.
 • İctimai hizmetlerde de istikamet ve uygun bir insicam tesis edilmiş olduğu görülüyor.
 • Sosyal alandaki hizmetleri de her yönüyle çok güzel. Görüp yaşadıklarımızdan sonra şunu müşahade ettik ki: Diğer Müslümanlarla ve çevreyle olan güzel münasebetlerin yanında, Resmi makamlar ve devlet kademeleriyle olan irtibatlarındaki ölçü çok dengeli. Parlamento ziyareti esnasında şunu yakınen gördük ki; seçimde tercih edip destekledikleri iktidarla değil aynı zamanda muhalefetle de diyaloglar çok güzel. Bunu Millet Meclisindeki ziyaretimiz esansında Vakfımızın bu çevrelerle çok iyi diyaloglarının olduğunu açıkça gördük.
 • Nur Vakfımızın, Diğer dini cemaatlerle olan irtibatları, “ittihadı İslam” konusunda ki tatbikatları, ve her türlü sosyal faaliyetlerde vakfın merkezinin diğer cemaatlere açık olup genel bir hizmet vermesi takdire şayan bir irtibat ve medeni münasebetin göstergesi olduğunu müşahade ettik. Meselâ, Caminin her an herkese açık olan farklı bir mekân olması. Ancak cemaatin kendi içinde meslek ve meşrebimiz noktasında çok hassas, tavizsiz ve dikkatli olması mükemmel!
 • AVUSTRALYADA DEMOKRASİ ANLAYIŞI; Avustralya’da siyaset ve idari anlayışta bizdeki gibi bir “ağalık” anlayışının olmaması çok dikkat çekici.
 • Eğitim alanında Çocuklara okullarda öz güven verilmesi. Kişilik gelişmesi ve okumanın hayatın bir parçası olduğun vurgulanması büyük önem arz ediyor.
 • Bundan sonra buralara yapılacak gezilerde şu konuların dikkate alınması iyi olur kanaatimizi de paylaşmanın faydalı olacağını kanaatiyle bazı his ve duygularımızı da paylaşmak istiyoruz.
  1. Avusturalya nur vakfı ziyareti; 22 saatlik uzun havayolu seyahati sonunda vasıl olduğumuzda. Melbourne da akşam olmak üzereydi. Bizi misafir eden kardeşlerin yüzünden tebessüm eksik olmuyordu. Mutlulukları her hallerinden okunuyordu. Hararetli dersler cemaatın kalabalıklığı, şahs-ı manevinin mânevî atmosferi hepimizi etkilemişti. Zaten şevk almak oranın mânevî havasını teneffüs etmek, Allah için muhabbet amacımız olmalı idi ve öyle oldu. Nur vakfı hizmetleri her takdirin üstündeydi.
  2. Dışarı gezmelerin yanında okumaya odaklanma, oradaki fertlerle hemhal olup kaynaşma çok orijinal ve özel yerlere geziler planlama daha uygun olabilir.
  3. Grup kişi sayısı 3/4 kişi olması; hem seyahat, hem anlaşma, hem, ikamet, hem karar verme konusunda daha iyi olur diye düşünüyoruz.
  4. Melbourne şehri hizmetler konusunda fevkalade güzel, Sydney’deki hizmet şartlarını da daha iyi hale getirip hizmet noktasında ağırlık verilmesi önemli olur diye düşünüyoruz
  5. Bu ülke şartlarında anavatan Türkiye ile daha sıkı ve kesintisiz bir ilişki ağıyla buralardaki, Müslümanlara ve yerli halka ne tür bir hizmet götürülebileceği konusunda karşılıklı fikir teatilerinin daha iyi olacağı konusunda birlikte kafa yorup çalışma yapmamız kanaatimizi de paylaşmak istiyoruz.

 

AVUSTRALYALILARIN DEĞERLENDİRMESİ

 • Yüz yüze görüşmek çok faydalı oluyor.
 • Bizleri ziyaret ederek bize Aşk ve şevk verdiniz.
 • Senede bir defa bu tür ziyaretlerin yapılması çok faydalı olur.
 • Biz bu ziyaretten “Şarj” aldık.
 • Yeni yüz ve farklı sesler çok faydalı oluyor.

Son olarak ta Çarşamba günü yaptığımız Victoria Eyaleti Millet Meclisi ve Senato gezimiz ile Cuma günü vakfın Broadmeadow şubesindeki ikramdan önceki kısa intibalarımızı ve dersten önceki yaşadıklarımızı nakledip konuyu noktalayalım.

22.02.18 bugün Çarşamba kahvaltıdan sonra Victoria parlamentosuna gittik. Orada meclis oturumlarına  katılıp iktidar ve muhalefet partilerinin parlamentoda karşılıklı konuşmalarını ilkönce millet meclisinde sonra da senatoda dinledik. Burada demokrasinin beşiği ülkede gerçek bakanlar ve gölge bakanların soru cevap seansını seyrettik. Bu meçlilerde biri bakan üç Türk asıllı Milletvekili vardı. Üçüyle de bire bir görüşme imkanımız oldu. Bunlar: Türk senatör Adem Somyürek. Spor bakanı Hamdi Eren ve Kıbrıs asıllı milletvekili bayan Natalia Süleyman. Parlamentoda görevli Burhan beyin yardımıyla bu ziyaretimizde, parlamento çalışmaları, yapısı, gelenekler ve demokrasinin işleyişi açısından çok güzel bilgiler verdi. Parlamento binasına serbestçe girip oturumları sakince dinledik.  Dışarda ve içerde dikkati dağıtacak normal prosedürün haricinde hiçbir kuşkulu ve şüpheli müdahale veya sorgulama olmadı.

25.02.2018 Cuma günü vakfın Broadmeadow şubesindeki ikram sırasında çok güzel bir demokrasi ve medeni olma olayına şahit olduk. Olay şu:

O şubenin temsilcisi Halil Okur kardeşimizin anlattığına göre. Yirmi yıl önce o bölgedeki bir bina vakfın şubesi olarak satın alınmak için teşebbüse geçilmiş. Bunu duyan o çevrede ikamet eden inançsız bir emekli bayan bunu önlemek için kampanya başlatıp çevredeki komşulardan: “Buraya Müslümanlar gelecek. Bunlar teröristtir! Bunlara müsaade etmeyelim!” diyerek imza toplamaya başlamış. Bu sırada takdiri ilâhî kaldırımda düşerek başını betona vurmuş ve ölmüş! Bunu gören diğer komşular da bundan ürkerek bu kampanyadan vaz geçmişler. Bundan sonra olanlar demokrasi ve inanç ve insan hakları konusunda çok daha ilginç. Neticede, bu bina vakfımız tarafından satın alınmış. Sohbetler yapılıp Cuma ve vakit namazları kılınmaya başlayınca haliyle burada bir kalabalık oluşmaya başlamış. Bunu gören resmi yetkililer vakfın bitişiğindeki  belediyeye ait binayı yıkıp gelen cemaatin arabaları için park alanı olarak tahsis etmişler. Onun la da kalmamışlar. Karşı taraftaki bir boşluğu da yine cemaatin arabaları için park yerine çevirmişler.

Bununla da kalmamışlar; Binanın doğu kısmının tamamı ki: 200 M2 ye yakın kısmına belediyenin bütçesinden 200.000 Avustralya doları harcayıp peygamberimizin bir hadisini: “The best of people are those that bring the most benefit to the rst of the mankind”   (Prophet Mohammad Peace be upon him)” Yani. İnsanların en güzeli insanlara iyilik yapındır. HZ. Muhammed (asm) yazısını çok büyük puntolarla duvara yazmışlar. Şimdi herkes bunu okuyor ve dua ediyor. İşte Demokrasi! İşte hizmet ve neticesi!.

Biz vardığımız gün de binanın alt katı ve bitişiğindeki kapalı spor sahası da tamamen halıyla yeni olarak döşenmiş ve o çevredeki bütün Müslümanlara Cuma ibadetinde hizmet vermek üzere açılmıştı.

Birlikte olmaya, sohbet etmeye, hizmetleri, fikirleri, tecrübe, plan ve projeleri paylaşmaya tam olarak doyamadığımız:

Bütün bu hizmetleri başlatan, devam ettiren, katkıda bulunan Avustralya Nur Vakfına ve yaşaması için dua edenleri tebrik ediyor daha nice güzel hizmetlere diyoruz.  08.03.18 ANTALYA NEJAT EREN 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.