BAYRAMLARI BAYRAM YAPAN SIRRA MAZHAR OLMAK « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

  DOST KALALIM

KÖŞE YAZILARI

BAYRAMLARI BAYRAM YAPAN SIRRA MAZHAR OLMAK

Bu haber 19 Haziran 2018 - 22:15 'de eklendi ve 299 views kez görüntülendi.

“GÜZLE KÖŞKÜNDEN ESİNTİLER.”

BAYRAMLARI BAYRAM YAPAN SIRRA MAZHAR OLMAK
     Cenabı Hakka sonsuz şükürler olsun ki biz aciz kullarını bir bayrama daha eriştirdi. Can dostların ve bütün hemşehrilerimizin Mübarek Ramazan Bayramlarını en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Bu mübarek bayramın her bir Müslüman kardeşimin şahsına, ailesine, evine, ilçemize, idarecilerine şuur ve bereket getirmesini niyaz ediyorum.
     Bu Mübarek Bayramın, İlçemiz sakinlerine, aziz milletimiz, İslâm dünyası, insanlık için barışa, kardeşliğe, dostluğa ve saadete vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. 

     Dini bayramlar Müslümanlar için bulunmaz bir nimet ve kaçırılmaz bir fırsattır. Bu konuyu en iyi anlatan da yine Kâinatın Efendisidir.  O buyuruyor ki: “Rahmet kapıları dört gece açılır. Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. O gecelerde yapılan dua, tevbe ret olmaz. Ramazan bayramının ve Kurban bayramının birinci geceleri, Şabanın 15. Berat gecesi ve Arefe gecesi. (İsfehani)

Sevabını Allah’tan umarak iki bayram gecesinde kalkıp ibadet eden kimsenin kalbi, kalblerin öldüğü gün ölmez.” “Bayramınızı tekbir getirmek suretiyle süsleyiniz.” Ebû Hüreyre.

“Arife günü şu duayı okuyan, şeytanın tasallutundan kurtulur, kendini muhafaza altına almış olur. “Allahümme’c’al fi kalbi nûran ve fi basari nûran. Allahümme’şrah li  sadri ve yessir li emri.” (Allah’ım, kalbimi, gözümü, gönlümü nûrlu kıl. Allah’ım, kalbime genişlik, işlerime kolaylık ver. “Bârekâllâhü lenâ ve leküm”, “Allah bizden de, sizden de kabul etsin”  Buhâri’          Bayramların en öne çıkan özelliklerinden birisi, İslâm dünyasında ve coğrafyasında büyük bir manevi coşku, irtibat, muhabbet, kucaklaşma ve tebrikleşmeye vesile olmasıdır.          Ne yazık ki- çeşitli sebeplerden dolayı -son yıllarda İslâm dünyası ve ülkemizde meydana gelen ciğer paralayan olaylardan dolayı bir burukluk hakim. Bu olumsuzlukların bu mübarek günler hürmetine, rahmetine ve bereketine en kısa zamanda sona ermesini Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Asrın söz sultanı Müceddid Hz Bediüzzaman’ın da bayramlarda, ümmet üzerinde bir; “umumi gaflet” uyarısı yapmasını da çok manidar bularak şu ifadelerini de hatırlatıp paylaşmak istiyorum.

“Bayramlarda gaflet istila edip gayr-i meşru daireye sapmamak için, rivayetlerde zikrullaha ve şükre azim tergibat (büyük teşvikler) vardır. Ta ki, bayramlarda o sevinç ve sürür nimetlerini şükre çevirip, o nimeti idame ve ziyadeleştirsin. Çünkü şükür nimeti ziyadeleştirir,, gafleti kaçırır.”(Lem’alar,230)

Bediüzzaman’ın Bayramlar konusunda şöyle bir müjdesini de hatırlatalım:

“Adeta bayram namazlarında âlem-i İslâmın zikir ve tesbihiyle zemin zelzele-i kübrâya mazhar olup, aktâr ve etrafıyla Allahu ekber deyip, kıblesi olan Kâbe-i Mükerremenin samimî kalbiyle niyet edip, Mekke ağzıyla, Cebel-i Arefe diliyle Allahu ekber diyerek, o tek kelime, etraf-ı arzdaki umum mü’minlerin mağara-misal ağızlarındaki havada temessül ediyor. Birtek Allahu ekber kelimesinin aks-i sadâsıyla hadsiz Allahu ekber vuku bulduğu gibi, o makbul zikir ve tekbir, semâvâtı dahi çınlatıp berzah âlemlerine de temevvüç ederek sadâ veriyor. (17 LEM’A.9.NOTA)

Bayram günleri sevinç günleri olduğu için, bu sevincin haddinden taşmaması ve Kur’an ve Sünnet dairesinde kalması da çok önemlidir. Bayramdaki sevinç gaflete dönüşecek, günahı çağrıştıracak unsurlar taşımamalıdır. Bayramlar, Allah’ın insanlığa verdiği İlahi bir ziyafettir. Bu bakımdan, bayram günlerinde Allah (CC) çok hatırlanıp şükür, tekbir ve dua çokça yapılmalıdır.

İslâm ülkelerinde ve bütün ümmette çoğunluğun katılımıyla meydana gelen muhteşem cemaat hakikati ve milyonlarca ağızdan getirilen tekbirler, gafletin giderilmesine ve şükür vazifesinin yerine getirilmesine en büyük vesilelerdendir. Kâinat çapında bu muhteşem manzara ve birliğin İslâm coğrafyası ve Müslümanlar üzerindeki karabulutları, vahşet, zulüm, mağduriyet, mazlumiyet ve savaşları durdurması ve gidermesi için dualarımızı artırarak devam ettirelim. Arzın tek bir ağız gibi tekbir getirip semaya nur ve rahmet yükselmesi Rabbimizi razı edecek  harika ibadetlerdendir. Bu muhteşem koroya dahil olanlara ne mutlu! Uzak kalanlara da çok yazık! Diyor hidayet temennisi diliyoruz.

Allah bütün mü’min kullarına hakiki kul olmanın ve kulluğu hakkıyla yerine getirmenin ihlâs ve şuurunu versin. Amin. Umumi musibetlerden muhafaza için umumi gaflet zamanlarında daha fazla şuura, istiğfara, feraset ve basirete ihtiyaç olduğunu unutmayalım. Maneviyat iklimini daha da güçlendirip genişletmeye gayret edelim inşallah

Terörün, gözyaşının, zulmün, kanın ve savaşın durmasını niyaz ediyoruz.  Bütün şehitlerimize dualar ediyor, rahmet niyaz ediyor, ailelerine sabırlar diliyoruz.

Bayramımızın gerçek bayram olması, sevinçlerinizin keder ve üzüntülerimizin sona ermesi ve Cennetteki sevinçlere dönüşmesi duası ile Ramazan Bayramımız hepimize mübarek Olsun… ANTALYA/ GÜNDOĞMUŞ / GÜZLE NEJAT EREN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sperrmüll Berlin