Çocuktan gelin olmaz « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

Çocuktan gelin olmaz

Bu haber 10 Aralık 2017 - 22:31 'de eklendi ve 335 views kez görüntülendi.

 

Çocuk yaşta evliliklere dikkat çekmek amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi, ilçelerde bilgilendirme toplantısı düzenliyor.

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen “ Evcilik mi yoksa evlilik mi? “ konulu bilgilendirme toplantısı ilçelerde devam ediyor. Toplantılarda Çocuk Gelişim Uzmanı Sema Ünlü İnci, katılımcılara çocuk yaşta evliliklerin ülkemiz ve dünyadaki durumu, nedenleri ve sonuçları hakkında görüntü ve slayt eşliğinde bilgiler verdi.


Sema Ünlü İnci, “ Dünya’da en çok Afrika ülkelerinde görülen çocuk yaşta evlilikler ülkemizde en çok Doğu, Güneydoğu ve Orta Anadolu’da görülüyor. Dünyada her yıl 18 yaşından önce 15 milyon, 3 kızdan biri 18 yaşından önce, 9 kızdan biri de 15 yaş ve öncesinde evleniyor. Ekonomik nedenler, eğitimsizlik, eşitsizlik, gelenek ve görenekler, dini hükümlerin yanlış algılanması çocuk yaşta evliliklerin başlıca nedenleridir. Eğitim hayatının sonlanması, fiziksel sağlık sorunları, ruhsal sağlık sorunları, kadına yönelik şiddet ve yoksullaşma ise sonuçlarıdır. Çocuktan ne gelin olur, ne de anne olur. Çocuktan çocuk olur, öğrenci olur. Bırakın çocuklar çocukluğunu yaşasın, hayalleri çalınmasın “ dedi. Bilgilendirme toplantınsın ardından Sema Ünlü İnci, katılımcıların konuyla ilgili sorularını yanıtladı. İnci, “Çocuk yaşta evlilikler suçtur. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, Alo 183’ü arayarak durumu bildirin “ dedi. – Hakan Er

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.