GES ONAYLANDI « GÜNDOĞMUŞ HABER

mustafa ceceli mp3 indir - murat boz mp3 indir - sıla mp3 indir - koray avcı mp3 indir - hande yener mp3 indir

SON DAKİKA

ÇANAKKALE ZAFERİ

KÖŞE YAZILARI

ASAYİŞ, YEREL HABERLER

GES ONAYLANDI

Bu haber 23 Ekim 2017 - 7:08 'de eklendi ve 532 views kez görüntülendi.

Gündoğmuş’a
‘GES’ müjdesi

Büyükşehir Meclisi’nde Gündoğmuş’un Akyarı Mahallesi’ne yapılması planlanan Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Santrali’ne (GES) oybirliği ile onay çıktı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı Meclis Toplantısı’nda Eylül ayı meclisinde 1/5000 ölçekli nazım imar planı onaylanan Gündoğmuş Belediyesi tarafından Akyarı Mahallesi’ne yapılması planlanan Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Santrali (GES) görüşüldü. Gündoğmuş Belediye Meclisi’nin 2 Ağustos 2017 tarihli kararı ile uygun bulunan, Akyarı Mahallesi’ndeki alana ‘Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Santrali’ (GES) olarak planlamasına ilişkin hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı mecliste değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda söz konusu alana ilişkin kurum görüşlerinin plan notlarında belirtilmesi kaydıyla değiştirilerek oylamaya katılanların oy birliği ile kabul edildi.
ALANYA 356 BİN TL GELİR ELDE ETMİŞTİ
Alanya Belediyesi’nin Toslak Mahallesi’nde 94 dönümlük alanda hayata geçirdiği Güneş Enerji Santrali (GES) Projesi’nde üretilen elektriğin satışından ilk gelir geçen ay elde edilmişti. Türkiye’nin kamu kurum ve kuruluşları arasındaki en büyük Güneş Enerji Santrali’nde üretimine 11 Temmuz’dan itibaren başlanan elektrik, CLK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş’ye satılmaya başlandı. Alanya Belediyesi, 51 günde üretilen 768.072 KWH’lık elektrik enerjisi karşılığında CLK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş’ye 356. 086, 00 TL’lik ilk gider faturasını kesmişti.
GES NEDİR?
Güneş enerjisi santrali nedir, güneşten gelen sonsuz enerjiyi fotovoltaik modüllerin ve diğer bileşenlerin kurulumu ile elektrik enerjisine çeviren sistemlerdir. Güneş enerjisi santralleri hesap makinelerindeki sistemler gibidir fakat büyük ebatlarda güneş pilleri kullanılır. Fotovoltaik güneş pilleri, üzerine gelen güneş ışınlarını elektriğe çevirirler. Mevcut en temiz enerji üretim teknolojisi ve doğa dostu olan güneş enerjisi santrallerinde üretilen elektrik 10 yıl devlet garantili gelir sağlar. Aynı zamanda yapım – işletim maliyetleri ve verimli olması açısından da karlı bir enerji kaynağıdır.
Güneş enerjisi santralleri ile elektrik üretimi; kolay kurulum avantajının yanı sıra, uzun ömürlü, çevreci ve düşük işletme maliyeti avantajları ile kullanım kolaylığı sunan enerji üretim şeklidir.
Güneşten elde edilen enerji aynı zamanda sürdürülebilir özellik taşımaktadır. Yapılan analizler, güneş enerjisine yapılan yatırımın tarımdan daha kârlı olduğunu göstermektedir. Türkiye`nin iklim şartlarının oldukça elverişli olması ve diğer enerji yatırımlarına oranla güneş enerjisi santrallerinin fiyat avantajının olması, güneş enerjisi yatırımlarına olan ilgiyi gün geçtikçe arttırmaktadır.
Güneş enerjisi santral yatırımları için finansman seçeneklerinin yanı sıra, devletin de çok ciddi teşvikleri vardır. GES yatırımları, diğer yenilebilir enerji kaynaklarına nazaran özel bir devlet teşviki almaktadır. Üretilen her MWh başına, 133 USD devlet garantili üretim bedeli alınabilen güneş enerjisi santrallerinde, yatırım maliyetleri de azalmaktadır. – Vedat Uygur

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.