Gündoğmuş’un elektrik ve su sorununu çözmüştü « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

  DOST KALALIM

KÖŞE YAZILARI

Gündoğmuş’un elektrik ve su sorununu çözmüştü

Bu haber 19 Mayıs 2020 - 17:54 'de eklendi ve 130 views kez görüntülendi.

Gündoğmuş’un elektrik ve su sorununu çözmüştü

Antalya’nın sevilen isimlerinden biri olarak 96 yaşında hayata veda eden Mehmet Pırıltı, 9 yıl milletvekili olarak hizmet ettiği kentin en ücra köylerine kadar kalkınmasına öncülük ederek önemli izler bıraktı.

Siyaset hayatı boyunca İsmet İnönü’den Süleyman Demirel’e ve Turgut Özal’a yakın tarihe damga vuran liderlerle birlikte çalışan avukat Mehmet Pırıltı, birbirinden ilginç anılarla dolu 96 yıllık bir hayata geçtiğimiz günlerde veda etti. Cumhuriyetin yeni kurulduğu yıllarda Antalya Milletvekilliği yapan ve soyadını yaptığı hizmetler nedeniyle Atatürk’ün verdiği Hasan Sıtkı Pırıltı’nın torunu olan avukat Mehmet Pırıltı 1964 – 1973 yılları arasında Antalya milletvekilliği yaptı. Hayatını soyadının hakkını verecek kadar pırıltılı geçiren Mehmet Pırıltı’nın eğitim enstitüsü kurmaktan ücra köylere hizmet götürmeye pek                çok konuda Antalya’nın gelişip turizmin başkenti haline gelmesinde emeği oldu.

12 İLÇEYE KALKINMA PROJELERİ

Doğru Yol Partisi’nin kuruluşu, 8’ler Hareketi gibi tarihe yön veren oluşumların içinde de yer alan Pırıltı, Antalya ve çevresinin kalkınmasını sağlayan önemli projelere imza attı. Brezilya Fahri Konsolosu olan oğlu Hasan Pırıltı, Cumhuriyet tarihinin canlı tanığı olan babasının Antalya’ya emeklerinden şöyle bahsetti: “Antalya’nın o dönemde sayısı 12 olan ilçelerinin sorunlarının çözümünde aktif rol aldı. Korkuteli, Kumluca, Gündoğmuş ve Akseki’nin yol, elektrik ve su sorunlarını çözdü. Amerikalıların Korkuteli’nin sular altında kalacağını söyleyerek yapmayı reddettiği, İtalyanların da yeni yöntemlerle yapılabileceğini söylediği baraj, Mehmet Pırıltı’nın araştırma ve girişimleri sayesinde yapıldı.”

KORKUTELİ’NE MEYVE ENSTİTÜSÜ

Mehmet Pırıltı’nın milletvekilliği yaptığı dönemde yurt dışından girişimcileri Korkuteli’ne getirerek bölgeye Meyvecilik Araştırma Enstitüsü’nün yapılmasına da öncülük ettiğini belirten oğlu Hasan Pırıltı, “Korkueli’nin önemli bir marka haline gelen ‘karyağdı armudu’nun adının duyulmasında o dönemde yapılan çalışmaların büyük etkisi var. O dönemde planlanıp hayata geçirilen enstitü daha sonra Korkuteli Meslek Yüksek Okulu olarak bugünkü halini aldı. Babam siyaset hayatı boyunca ‘Yırtık halım olsun, alnım açık olsun’ prensibiyle hareket etti. Onun bu ilkesi ve Antalya için yaptığı hizmetler, bizim için en büyük gurur kaynağı” diye konuştu. – Haber Merkezi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sperrmüll Berlin