“GÜZLE KÖŞKÜNDEN ESİNTİLER – HAYAT YOLUNDA HEDEFE ODAKLANMA VE BAŞARIYI YAKALAMA « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

BİZİM SONUMUZ

KÖŞE YAZILARI

BULAMIYORUM

KÖŞE YAZILARI

KAYGILARIMIZ

KÖŞE YAZILARI

“GÜZLE KÖŞKÜNDEN ESİNTİLER – HAYAT YOLUNDA HEDEFE ODAKLANMA VE BAŞARIYI YAKALAMA

Bu haber 19 Kasım 2017 - 23:02 'de eklendi ve 152 views kez görüntülendi.

Hayat; Cenab-ı Hakkın insanoğluna en büyük hediyesi ve mucizelerinden birisidir. Uzun veya kısa olması fak etmiyor. Hayatın öneminin yanında, maksadı, gayesi ve hikmetinin okunup idrak edilmesini yapabilenlere ne mutlu! Bu mucizevi nimetin “Hedefinin” belirlenmesi çok önemli.
“Ayran gönüllü” olmadan, ciddiyet ve sağlam duruş, sağlıklı netice almanın ve prensipli yaşamanın anahtarlarındandır. Zikzak yapmadan, güçlüklere dayanarak gayeye yürümek önemli bir mertliktir. Cepheyi genişletmeden, sınırlı, ilkeli, kırıksız çizgideki sadelik ve samimiyet netice almak için şarttır.
Geçmişe takılıp kalmadan, gerekli dersi alıp, mevcut şartlara uygun devamlılığı sürdürebilmek hayatın gerekliliğidir.
“Ustalığa” geçiş ve bir üste ulaşmanın, mutlaka “çıraklıktan” geçtiğini unutmamak lazım. Tecrübe, emek, alın teri, birikim hayatın tatlı meyveleri ve temelidir.
Toplum hayatının asıl unsuru olan; resmiyette, “tüzel kişilik” ve kurumsallık olarak dillendirilen; maneviyatta ise “ümmet ve şahsı manevi” kavramını iyi anlamak uymak önemli bir değerdir.
Adalet, hak, hukuk, nezaket ve medeniyete dayanan hayat gerçeği; “sadece tekil davranma ve hükmetmeyi” alışkanlık edenlerin değil istişare edip fikir ve tecrübeyi toplumla paylaşanların makbul ve itibarlı olduğunu söyler.
Gerçek hayat ile suni ve geçici hayatın önemli farklarından birisi, gösteriş ve u kaldırmamasıdır. Sade, vakarlı, dik ve mert duruş hayatın önemli bir çizgisidir.
İnandığı yolda ve davada, istikametle gidip zirvede kalma önemli bir irade ve kararlığın göstergesidir.
Her işte müspet davranış, makul düşünce, mükemmel idrak, sırlı bir ferasetin sonucudur. “Sistem ve takım oyunu” ruh ve düşüncesiyle hemhal olup yaşamak neticeye gitmekte önemli bir çizgidir.
Tarihteki; “Aksakallı” canlı abidelerinin, günümüzdeki izdüşümü; “şahsı manevi veya takım oyunu” ruhudur. Asalet, vefa, fedakârlık, dostluk macunun samimi gücü hedef ulaşmada önemli değerlerdir.
Çağın gereği bunca imkânları, bilgi ve tecrübeyle geliştirmek, aslı kaybetmeden yenilenen güç ve enerji değişimini kazanmak büyük bir kazançtır.
Kaliteyi düşürmeden hep iyiye güzele talip olmak. Ne ucuz adam olmak, ne de ucuza talip olmak! Sistemli, prensipli, ilkeli yaşamakla, şahsi, bireysel ve özel çizgiyi çok iyi ayırt etmek özel bir farklılık ve değerdir.
Kararlı ve karakterli davranış doğru yolda olmanın nişanesidir.
“Güvenilir olmak hazinedir.” Hadisi şerifini hayatın her karesinde tatbik ederek dürüst kalmak faziletin nişanesidir.
Dünyada hayatın yalnız bizim için değil, başkalarının da hakkı olduğunu unutmayalım.
Sade ve samimi yaşantı, suni ve yağdanlık olmadan daha haysiyetlidir.
Sabırlı olmak fıtratın en büyük armağanlarındandır. Hırçınlık, haddi aşmak, şımarmak, sözü ve özü aşmak hayat çizgisinin samimi işleyişini bozan, tahripkâr ve yıkıcı bir musibettir.
Söz konusu “BAŞARI” ise; esas “Başarı” Mütevazı olmaktır, üstünlük taslamak, güç gösterisi; hamlığın ve çiğliğin alametidir.
“Konuşmak gümüşse, sükût; altındır” atasözüne, başkalarını dinlenmeyi de ekleyebiliriz.
Farklı fikir ve kişileri dinlemek zenginlik kaynağıdır.
Dar kalıplı düşünce ve tavırlar; hayatı çekilmez edebilir.
Dostluğa uzanan yollara diken değil, gül dikilir.
Ayağını yorgana göre uzatmanın yanında, birçok işi aynı anda yapma hevesi ve hırsı herşeyi kaybettirebilir.
Samimi, hasbi davranış, geçmişten ders alıp hazır güne odaklanmak aklın ve yaratılışın gereğidir.
İhlas, samimiyet, istikamet, ahlaklı bir hayat hedefi, değişen şartlara uyarak yaşamak bir başka huzur kaynağıdır.
“Ahirette bizi kurtaracak bir eser bırakarak” bu fani dünyaya veda etmek güzelliklerin en güzelidir. Bunu gerçekleştirerek dünyaya veda etmek dilek ve temennisiyle.    NEJAT EREN ANTALYA   nejater07@gmail.com

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.