HES’ler iptal edilsin « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

HES’ler iptal edilsin

Bu haber 09 Şubat 2020 - 17:15 'de eklendi ve 161 views kez görüntülendi.

HES’ler iptal edilsin

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde Alara Çayı üzerinde ÇED süreci halen devam eden Hayat 1 ve Hayat 2 HES projelerinin iptal edilmesi gerektiğini söyledi. 

HES projeleri
iptal edilsin

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde Türkiye genelinde yapılması planlanan Hidro Elektrik Santrallerin (HES) dökümünü istedi. Budak, Alara Çayı üzerinde ÇED süreci halen devam eden Hayat 1 ve Hayat 2 HES projelerinin de iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Budak, soru önergesinde Gündoğmuş’ta Alara Çayı üzerindeki Kamer regülatörü ve HES projesi için köy halkının açtığı iptal davası sonucunda Danıştay 14’üncü Daire’nin karar aldığını, buna göre HES projesinin iptal olduğunu belirtti. Alara Çayı üzerinde 7’si dere, 1’i baraj tipi olmak üzere 8 HES projesi bulunduğuna dikkat çeken Budak, “HES projelerinin hayata geçirilmesi sırasında yaban hayata, doğal kaynaklara ve çevreye zarar vermemesi bir zorunluluktur. Dolayısıyla Alara Çayı üzerinde halen ÇED süreci devam eden Hayat-1 ve Hayat-2 HES projeleri de Danıştay’ın aldığı karar doğrultusunda iptal edilmelidir” dedi.
Budak önergesinde şu sorulara yanıt istedi:
“Türkiye genelinde, yapımı tamamlanan, yapımı devam eden ve yapılması düşünülen HES sayısı kaçtır? Bu HES’lerin bölgesel dağılımı nedir? Antalya ve ilçelerinde ayrı ayrı halen faaliyette olan, yapımı devam eden ve lisans verilmiş olan HES projelerinin sayısı nedir? Bunlar hangi su kaynakları üzerindedir? Bu santralların var olan ya da öngörülen kurulu güçleri ve yıllık elektrik üretim potansiyelleri ayrı ayrı ne kadardır? Antalya ve ilçelerinde kaç adet yeni HES projesi hangi bölgelerde planlanmaktadır? Antalya ve ilçelerinde ÇED süreci devam eden kaç adet HES projesi vardır? Antalya ve ilçelerinde yargı aşamasında olan HES projeleri var mıdır? Varsa hangileridir? Antalya ve ilçelerinde son üç yıl içerisinde HES projelerinin kaçı yargı kararıyla durdurulmuştur?”
AVUKAT AÇIKLAMIŞTI
Geçtiğimiz günlerde Danıştay 6. Dairesi’nin HES projesini iptal ettiğini duyuran Avukat Münip Ermiş, kararın bölgede bağlayıcı olduğuna dikkat çekerek, “Uyarıyoruz! Bu karardan sonra artık Alara Çayı’nın hiçbir noktasında HES yapılamaz. Bakanlık inadından vazgeçmeli ve başvuruların tümünü reddetmeli, ÇED süreçlerini durdurmalıdır” açıklaması yapmıştı. – Haber Merkezi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.