İYİ Parti’den Doğu Türkistan çağrısı « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

Kendini Sabote Etme

KÖŞE YAZILARI

DÜNYA’DA ŞAŞTI

KÖŞE YAZILARI

İYİ Parti’den Doğu Türkistan çağrısı

Bu haber 13 Ocak 2020 - 1:01 'de eklendi ve 376 views kez görüntülendi.

İYİ Parti’den Doğu Türkistan çağrısı

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’nun, imzası ile verilen Çin’in Doğu Türkistan politikalarının araştırılması önergesi TBMM’de İYİ Parti, CHP ve HDP’nin evet oylarına karşılık AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. İYİ Parti Antalya İl Başkanlığı ve 19 ilçe başkanlıkları aynı anda Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü kınamak için eş zamanlı basın açıklaması yaptı. İYİ Parti Gündoğmuş İlçe Başkanı Bahattin Ünsal da yönetim kurulu üyeleri ile birlikte açıklamalarda bulundu. Açıklamasında Çin’de Uygur Türklerine karşı uygulanan politikalara değinen Ünsal, Avrupa ülkelerinin Çin’e zulmün son bulması için talepte bulunurken Türk hükümetinin tepkisiz kalmasını eleştirdi.
TÜRKLERE ASİMİLASYON UYGULANIYOR
Ünsal şunları söyledi: “Bildiğiniz üzere Çin devleti 2014 mayısında Doğu Türkistan’da ‘Terörist Şiddete Darbe Vur’ kampanyası başlatarak Doğu Türkistan Türklerine katliama girişmiştir. O tarihten bugüne kadar, şiddet artarak devam etmektedir. Bu bir asimilasyon projesidir. Şu anda 3 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı Uygur, Kazak Türkü Çin’de ‘eğitim kampları’ adı verilen zulüm kamplarında inim inim inlemektedirler. Bu kamplarda her gün onlarca Türk, Müslüman şehit olmaktadır. Bu kamplara Birleşmiş Milletler gözlemcilerinin, İnsan Hakları Örgütü temsilcilerinin ve medya mensuplarının girmesi yasaktır. Doğu Türkistan’ın Hotan ve Kaşgar illerinde yaşayan halkın yarıdan fazlası maalesef ya tutuklu ya da bu eğitim kamplarında gözetim altındalar. Daha üzücü olanı, Doğu Türkistan’da yaşayan Türklerin ülke dışında yaşayan akrabalarının olması suç sayılıyor. Özellikle Çin’in belirlemiş olduğu 26 devlette yaşayan Çin’den ayrılmış göçmen Uygur Türkleri akrabaları olduğu gerekçesiyle Çin’de gözetim altında tutuluyor. Bu ülkelerin başında da Türkiye, Malezya, Endonezya gibi Uygur Türklerinin yaşadığı devletler vardır.
Çin’de Uygur Türk’ü kardeşlerimizin tamamına sorunlu fikri olan insanlar muamelesi yapılıyor. Han Çinlisi olmayan Müslümanlar ister Uygur ister Kazak Türk’ü kimliği taşısın hepsine terörist muamelesi yapılıyor.
SIĞINMACILARI GERİ GÖNDERMEYİN
İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Eylül 2018 yılında Doğu Türkistan’daki ölüm kamplarıyla ilgili raporunda Çin’in insanlık dışı zulmünü bütün çıplaklığıyla ortaya koymuş, başta Türkiye olmak üzere Doğu Türkistanlı Türklerin yakınlarının yaşadığı 26 ülkeye bazı önerilerde bulunmuştur. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türk Hükümeti’ne şu önerilerde bulunmuştur: Türkiye’deki Uygur sığınmacıları geri göndermeyin, kısa süreli oturma izinlerini uzun süreli hâle getirin. Çocuk sığınmacılar varsa onlara eğitim imkânı sağlayın. Kesinlikle bu Çin’den göçen Uygurları geri göndermeyin, çünkü Çin’e dönenler doğruca zulüm kamplarına gönderilmektedir.
TÜRK HÜKÜMETİ NEREDE?
Diğer yandan, Kanada’nın başını çektiği Fransa, Almanya, İsviçre, Hollanda, Avusturya, Finlandiya ve İsveç gibi Avrupa ülkelerinin Çin’de bulunan toplam 15 büyükelçisi Çin Hükûmeti’ne bir mektup yazdı. Bu mektupta Uygur Türklerine bu kamplarda yapılan zulümlerin kaldırılmasını, bu kampların dağıtılmasını talep ederler ama Çin Hükûmeti bu açık talebe de maalesef karşılık vermez.
Allah aşkına 15 batılı ülke ve Kanada Çin’de zulüm gören Doğu Türkistan Türkleri için mektup yazıp zulmün hesabını sorarken Türk Hükûmeti nerede? Ve buradan bir kez daha haykırıyoruz:
Doğu Türkistan çığlık atıyor uyuyor musun?” – Dursun Kayacı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.