****KÖŞE YAZISI**** “GÜZLE KÖŞKÜNDEN ESİNTİLER.” MUTLU VE SAĞLIKLI HAYATIN SIRRI NEDİR « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

BİZİM SONUMUZ

KÖŞE YAZILARI

BULAMIYORUM

KÖŞE YAZILARI

KAYGILARIMIZ

KÖŞE YAZILARI

****KÖŞE YAZISI**** “GÜZLE KÖŞKÜNDEN ESİNTİLER.” MUTLU VE SAĞLIKLI HAYATIN SIRRI NEDİR

Bu haber 01 Ekim 2017 - 23:10 'de eklendi ve 197 views kez görüntülendi.

 

İnsanlık tarihi boyunca her ferdin en fazla istediği, hedeflediği ve en başta gelen amaçlarından birisi “Mutluluğu yakalamak” olmuştur.
Bu konuda nice zaman, emek, enerji ve maddi imkânlar harcanmıştır tam olarak bilinmez. Bir başka bilinmeyen de, ne kadar insanın mutlu olabildiğidir. Bu sayının çok çok az olduğu da ayrı bir gerçektir. Mutluluk için yapılan araştırmaların çoğu malum olduğu üzere yine Amerika’da uzun bir araştırmayla tespit edilmeye çalışılmış.
Harward Tıp Fakültesi bu konuyu tam yetmiş beş yıl süreyle araştırmış. Yediyiz yirmidört (724) kişiyle başlayan araştırma hayatta altmış (60) kişi kalıncaya kadar devam etmiş. Bu gruptaki yaş aralığı da: ondokuz (19), kırk yedi, (/47) ve seksen dokuz (89) Yaşları olarak tespit edilmiş.
Bu uzun ve yorucu araştırma da cevabı aranan tek bir soru tespit edilmiş: “İnsanları hayatı boyunca sağlıklı ve mutlu yapan şey nedir?”
Bu uzun araştırmanın sonunda çıkan sonuç: “İyi ve sosyal ilişkiler bizi daha sağlıklı ve mutlu yapar!”
Yani bizim dinimiz, kültürümüz, tarihimiz, ecdadımızın hayat tarzı, ahlâki gelenek ve göreneklerimizi ön plana çıkaran ibretli bir sonuç değil mi?
Yakın zamanda yapılan bir araştırmada da seksenli, doksanlı doğumlu kişiler üzerinde (80/90 Kuşağı) yapılan bir araştırmada da, bu insanlara: “Hayattaki en önemli hedeflerinin ne olduğu sorulmuş!”
Bu gruptan çıkan sonuç ta ibretli: Bu kuşaktaki insanların %80 den fazlası hayattaki en önemli hedeflerinin, “zengin olmak” istediklerini söylemişler.
Bu kuşağın %50 si, hayattaki başka bir önemli hedeflerinin; “meşhur olmak!” olduğunu söylemişler.
Bu grup ve kuşaktakilerin arzu ve hayalleri; “mutlu ve sağlıklı bir hayat için” iki ana hedef belirlemişle!
Peki yetmiş beş yıllık araştırmanın neticesi ne diyormuş ona bakalım.
“Mutlu ve sağlıklı yaşamak için en önemli şey iyi ve samimi sosyal ilişkilerdir!”
Bu netice, anlayan ve düşünen beyinler için toplum hayatının mihenk noktasının nerelere kaydığını gösteren çok önemli ip uçları veren ibret dersleriyle dolu bir gerçeği anlatıyor.
Yetmiş beş yıllık bu ilmi araştırma gösteriyor ki: Mutlu ve sağlıklı bir hayat için en önemli şey, para, şöhret, makam, mevki, meşhur olmak değil; medeni, insanî ve sosyal ilişkilerin insanları daha sağlıklı ve mutlu yaptığı gerçeğidir.
Meşhur düşünür Mark Twain bu konuda şöyle diyor: “Hayat öyle kısa ki: tartışmalara, özür dilemelere, kıskançlıklara, hesap sormalara zaman yok. Sadece sevmek için zaman var; bunun için de tabiri caizse bir “an” var.
Mutlu ve sağlıklı günlerin inancımız ve gülümseyen kalp ve yüzlerimizle devam etmesi dilek ve temennisiyle NEJAT EREN 21.09.2017 GÜZLE GÜNDOĞMUŞ ANTALYA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.