Kütüphaneler zenginleşiyor

 

Gündoğmuş Merkez İlkokulu’na Z – Kütüphane kurulum işlemi başladı. Yaklaşık 65 bin TL’ye mal olacak kütüphanenin yapımı İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Türköz ve Şube Müdürü Murat Altınkaya tarafından denetlendi. Okul Müdürü Ali Atik devam eden çalışma hakkında bilgilendirme yaparak Z-Kütüphane’nin öğrencilerin okuma alışkanlığına büyük katkı sağlayacağını söyledi.
Z-KÜTÜPHANE NEDİR?


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ‘Okullar Hayat Olsun’ projesi kapsamında oluşturulan Z-Kütüphane projesi Zenginleştirilmiş Kütüphane anlamına geliyor. Bilinen kütüphanelerden oldukça farklı olan Z-Kütüphanelerde çocuklara okulu ve okumayı sevdirmek amaçlanıyor. İçerisinde sadece kitap barındırmayan Z-Kütüphane konseptinde; temel eserlerin yanı sıra güncel kitaplar, zeka geliştirici oyunlar, öğrenmeyi kolaylaştırıcı oyunlar, satranç masaları ve yapbozlar da bulunuyor. İnternet bağlantısının da bulunduğu bu kütüphanelerde öğrenciler CD, DVD, dijital kitap içerikleri ve filmlerden de faydalanabiliyor. Öğrenciler ödevleri için araştırmalarını da bu kütüphanelerde yapabiliyorlar. Z-Kütüphaneler okulun bulunduğu bölgenin yerel özelliklerine göre okul saatlerinin dışında 20:00 – 21:00 saatlerine kadar hizmet verebiliyor. Projenin gerçekleştirilme amaçlarından biri okulların sadece gündüzleri hizmet verebilmesi yerine, sürekli olarak hizmet verebilecek altyapıya sahip kurumlar haline dönüştürme çabası. Aynı zamanda okulların toplum hizmetine açılması da projenin hedefleri arasında.
Z-Kütüphane konseptinin bir diğer olumlu özelliği öğrencilere rahat bir ortam sunması. Klasik masa ve sandalyelerden oluşan kütüphane anlayışının dışına çıkıyor. Renkli ve farklı tasarımlı kitaplıkların yanı sıra minder, kanepe ve koltuklarla öğrencilere kitap okurken konforlu bir ortam sunuyor.

YORUM ALANI

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.