PORTAKAL (3) « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

Kendini Sabote Etme

KÖŞE YAZILARI

DÜNYA’DA ŞAŞTI

KÖŞE YAZILARI

PORTAKAL (3)

Bu haber 11 Mart 2018 - 19:20 'de eklendi ve 427 views kez görüntülendi.

Portakal Kabuğu Faydaları:
Portakal kabuğunun sağlık açısından faydaları çok az bilinen bir şeydir. Genelde portakal tüketildikten sonra kabukları atılır. Ama eminim bu yazıyı okuduktan sonra bu alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekecek.

Portakal kabuğu flavonoidler C vitamini içermektedir. Bu özelliği bünye sağlığını korumaya yardımcı olurken aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir.
Portakal kabukları kolesterol seviyesini dengeleyen hesperedin içerir.
Portakal kabuğu metabolizmanın hızını arttırarak daha fazla yağ yakmayı ve dolayıyla kilo vermeyi kolaylaştırır.
Sindirim sistemi sağlığını korur ve başta bağırsaklar olmak üzere sindirim sisteminin temizlenmesinde önemli rol oynar.
Özellikle ciltte enfeksiyon hastalıklarıyla mücadele eder. Enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.
Solunum yolu hastalıklarından olan bronşite karşı etkilidir.
Portakal kabukları kötü nefes kokusuna neden olan unsurları ortadan kaldırır.
Nasıl Tüketilir: Portakal kabuğunu tüketmeniz için organik portakalları öneriyoruz. Önce kabukları iyice yıkayın ve ufak parçalara ayırın veya rendeleyin. Daha sonra portakal kabuklarını kurutun. Rendelediğiniz portakal kabuklarını salatalarda, ufak dilimlere böldüğünüz portakal kabuklarını da çay yaparak tüketebilirsiniz.

Portakal Kabuğu Çayının Faydaları:
Portakal kabuğu çayı çok nadir kullanılmaktadır ama portakalın kabuğundan da sağlık açısından faydalanmak için tüketilmesini öneriyoruz. Portakal kabuğu çayının hazırlanışını yukarıda anlattığımız tarifteki gibi, portakal kabuklarını hazırlayın. Daha sonra bir fincan kaynamış suya koyarak 10-15 dakika demlenmesini bekleyin ve için.

Portakal kabuğu çayı virüslere ve bakterilere karşı mücadelede yardımcı olur. Öksürük, astım, bronşit, göğüs gerginlik ve soğuk algınlığı tedavisinde faydalıdır. Genellikle akciğerlerde balgamı ortadan kaldırmaya yardımcıdır.
Portakal kabuğu çayı içmek iyi bir sindirim için faydalı olabilir.Gaz, şişkinlik ve bulantı gibi sorunları giderebilir. Ayrıca kabızlık tedavisi için kullanılır.
İyi bir ağız hijyeni sağlar. Hassas ciltlerin tedavisinde yardımcı olur ve aynı zamanda kötü nefesi ortadan giderir. Bir başka yararı, kan dolaşımı ve lenf sistemi içindir. Ayrıca portakal kabuğu çayı stres, sinirlilik ve uykusuzlukla savaşmayı sağlar.
Anne sütünün artmasını sağlayabilir.
Portakalın Zararları: Portakal genelde her yaş için sağlıklı bir besin kaynağıdır. Sağlık açısından bir zararı yoktur. Bazı sağlık uzmanları çok fazla tüketildiğinde kan şekeri sorunları olan hastalar için yan etkileri olabileceğini savunmaktalar.

Aşırı tüketildiğinde kan şekerini yükseltebilir.
6 yaş altı çocukların aşırı tüketmelerinde alerjiye neden olabilir.
Hassas bünyeye sahip kişilerde cilt alerjilerine neden olabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.