Selin Üzerindeki Köpük. Müslüman’ın Duruşu (Vehn Hadisi) « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

BİZİM SONUMUZ

KÖŞE YAZILARI

BULAMIYORUM

KÖŞE YAZILARI

KAYGILARIMIZ

KÖŞE YAZILARI

Selin Üzerindeki Köpük. Müslüman’ın Duruşu (Vehn Hadisi)

Bu haber 19 Kasım 2017 - 22:54 'de eklendi ve 847 views kez görüntülendi.

Değerli Okuyucularımız!
Bu sayıdaki makalemizde günümüzde Müslümanların çektiği sıkıntılara ışık tutacak olan ve ‘’Vehn’’ Hadisi diye meşhur olan ve Efendimiz (sav)’in Müslümanları tıpkı sel şeklinde akan suyun üzerinde oluşan köpüğe benzeterek etkilerinin çok az olacağından ve bu durumu da fırsat bilen İslam düşmanlarının bunu fırsat bilerek Müslümanları sömürmek için kolları sıvayacağından bahseden hadis-i şerif-i ele alalım istedik.
Hz. Peygamber (s.a), zaman zaman geleceğe dönük mesajlar vermiş, ümmetinin başlarına gelecek bazı musibetlerden söz etmiştir. Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır:
“Yemek yiyenlerin sofralarına birbirlerini çağırdıkları gibi, çeşitli ümmetlerin sizin aleyhinize birleşmeleri yaklaşmaktadır. Ashaptan biri “Ey Allah’ın Resulü! O gün (sayıca) az olacağımızdan mı (aleyhimizde birleşecekler)? diye sordu. Resûlullah (s.a.v) “hayır, bilakis o gün (sayıca) çok olacaksınız. Fakat selin üzerindeki köpük ve çerçöp gibi olacaksınız. Allah, düşmanınızın kalbinden size karşı duyduğu “mehabeti” (korkuyu) çekip alacak ve kalbinize “vehn” (zafiyet) atacak (bu sebeple düşmanınız sizden çekinmeyecek ve korkmayacak) tır” buyurdu. Ashaptan biri “Ey Allah’ın Resulü! “vehn” nedir?” diye sordu. Bunun üzerine Hz. Peygamber “dünya sevgisi ve ölüm korkusu” diye cevap verdi.( Ebû Dâvûd, Sünen, Melâhim, 5. )
Hadisi şeriften anlaşıldığına göre, çeşitli İslam dışı güçler ve milletler, Müslümanlarla savaşmak, onların gücünü kırmak, birlik ve bütünlüklerini parçalamak, sahip oldukları vatanlarını ellerinden almak, yeraltı ve yerüstü zenginliklerini sömürebilmek için, yemek yiyen bir grubun birbirinin sofralarına davet etmeleri gibi, birbirlerini Müslümanların aleyhine birleşmeye çağıracak ve aralarında anlaşacaklardır. Onların tabiri ile pastadan pay almak için yarışacaklardır.
Ahmet b. Hanbel’in rivayetinde “min külli üfukin” (her taraftan) kaydı bulunmaktadır.( Ahmed b. Hanbel, Müsned, İstanbul, 1981, V, 278) Bu anlamların ışığı altında düşündüğümüzde hadisi şerif, bugünkü tabirle Müslümanların aleyhinde oluşacak küresel bir tehlike ve tehditten bahsetmekte, İslam dışı güçlerin küresel anlamda Müslümanlara karşı birleşeceklerini haber vermektedir. Hz. Peygamberin 1500 yıl önce Müslümanlara ve vatanlarına karşı teşekkül edecek küresel bir organizeden ve tehlikeden bahsetmesi oldukça dikkate şayandır.
Sayıca az mı olacağız?
Ashaptan biri soruyor: “Ey Allah’ın Resulü! O gün (sayıca) az mı olacağız?” Görüldüğü gibi sahabe, çeşitli milletlerin, Müslümanlara karşı birleşmelerinin, onları bölmek, parçalamak, güçsüz düşürmek ve ulusal servetlerine el koymak için işbirliğine gitmelerinin sebebini, ilk planda sayıyla irtibatlandırmıştır. Onun bu sorusunu cevaplandırmak ve şüphesini izale etmek için sevgili Peygamberimiz “hayır, o gün (sayıca) çok olacaksınız. Fakat selin üzerindeki köpük ve çerçöp gibi olacaksınız” buyurmuştur.
Kuran’ın, “Hep birlikte Allah’ın ipine (İslam’a) sımsıkı yapışın; parçalanmayın…”( Âl-i İmran; 3/103. )“Allah’a ve Resulüne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin; sonra korkuya kapılırsınız da kuvvetiniz gider.”(Enfâl,8/46) mesajının etrafında birleşemeyen Müslümanlar, ayetlerde açıkça ifade edildiği gibi tefrika, dağınıklık, korku, endişe ve tereddüt içerisine düşeceklerdir. Çeşitli ekonomik, siyasi ve sosyal korkunun yanında, idareyi ellerinde bulunduranların makam ve saltanatlarını yitirme endişesinin de ortaya koyduğu psikolojik tedirginlik, İslam dünyasında derin zaaflar oluşturacaktır.
Zafiyet
Hadisin son fıkrasında Hz. Peygamber (s.a) “Allah, sizin kalbinize “vehn” atacaktır. Ey Allah’ın Resulü!“Vehn” nedir” diye sorulunca Hz. Peygamber (s.a.v) “dünya sevgisi ve ölüme karşı isteksizliktir” buyurmuşlardır. “Vehn”, iş ve amelde zafiyet ve gevşeklik göstermek, demektir. Allah Teâlâ’nın kalplere zafiyet yerleştirmesinin sebebini, Allah Resulünün, dünya sevgisi ve ölüm korkusu şeklinde açıklaması büyük önem arz etmektedir.
Müslümanların ahireti unutarak aşırı şekilde dünyaya bağlanması, yüksek idealler uğrunda mücadele etmeyi yavaşlatmaktadır. Her şeyini dünya hayatına göre dizayn eden bir kimsenin, ölüme karşı isteksiz olması doğaldır.
“O Allah ki, hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır.”(Mülk,2) ayetinde açıkça ifade edildiği gibi, ölümü de hayatı da yaratan Allah’tır. Hayat kanunu O’nun elindedir. Hayatı veren de O’, alan da O’dur. Öldüren de O, diriltecek olan da O’dur.
Değerli Okurlarımız! Görülüyor ki her şeyimiz Rabbimizin elindedir.Bze düşen sorumluluğumuzu yerine getirmektir.Yoksa nasıl ki suyun üzerinde oluşan köpük bir işe yaramıyorsa bizde dünyaya taparcasına bağlandığımızda aynı duruma düşeriz.Rabbim daima ümmeti Muhammedi yüce eylesin.
Başka bir sayıda buluşmak dileğiyle Allah’a emanet olunuz.

Sinan ÇETİN
Gündoğmuş İlçe Müftüsü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.