Sıra dışı bir “kahve”: Menengiç kahvesi « GÜNDOĞMUŞ HABER

mustafa ceceli mp3 indir - murat boz mp3 indir - sıla mp3 indir - koray avcı mp3 indir - hande yener mp3 indir

SON DAKİKA

ÇANAKKALE ZAFERİ

KÖŞE YAZILARI

ASAYİŞ, YEREL HABERLER

Sıra dışı bir “kahve”: Menengiç kahvesi

Bu haber 13 Eylül 2018 - 23:39 'de eklendi ve 334 views kez görüntülendi.

Sıra dışı bir “kahve”: Menengiç kahvesi

Menengiç kahvesi aslında kahve çekirdeklerinden değil, Latince ismi pistacia terebinthus olan ve ülkemizde menengiç olarak anılan bir ağacın meyvelerinden elde edilen bir kahve. Yani aslında kahve değil. Halk arasında çitlenbik, çedene, çıtlık gibi isimlerle de anılan menengiç ağaçları, ülkemizin birçok yerinde yetişiyor ama özellikle Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinin dağlık alanlarında kendiliğinden yetişmesiyle biliniyor.

Bu ağacın meyvelerinin kurutulup kavrulması ve ardından öğütülmesiyle elde edilen kahve de ismini ağaçtan alıyor ve menengiç kahvesi olarak anılıyor. Halk arasında “melengiç kahvesi” olarak anıldığı da oluyor.

Tıpkı Türk kahvesi gibi suyla yapılabildiği gibi sütle de hazırlanan bu kahvenin özellikle sütle pişirilmiş olanı makbul sayılıyor. yumuşak içimi, farklı aroması, damakta bıraktığı lezzet ve en önemlisi de faydaları nedeniyle birçok insanın favori içecekleri arasında kendine yer buluyor.

Sağlık akıyor: Menengiç kahvesinin faydaları

Menengiç kahvesinin aslında ne olduğunu ve bildiğimiz tüm diğer kahvelerden farklarını öğrendiğimiz göre geçelim faydalarına.

Menengiç kahvesinin nefes darlığı, ses telleri ve solunum yollarına oldukça olumlu etkilerde bulunduğu biliniyor.
Göğsü yumuşatıyor, kesilmek bilmeyen öksürüğe çare oluyor, balgam söktürücü bir etki oluşturuyor.
Yüksek oranda doymamış yağ adisi içerdiğinden kalp ve damar sağlığını koruyor, kalp krizi ya da felç gibi aniden gelişebilecek risklerden vücudu elinden geldiğince uzak tutuyor.
Yine bu özelliği sayesinde kötü kolesterolü düşürdüğü de söyleniyor.
Menengiç kahvesi özellikle A, B6, C ve E vitaminleri bakımından çok zengin olduğundan hücrelerin sağlıklı bir şekilde işlemelerine destek oluyor. Bu özellikleriyle cildin erken yaşlanmasının ve kırışıklıkların önüne geçmeyi de ihmal etmiyor.
İçindeki yararlı maddeler sayesinde sindirim sistemine iyi geliyor, mide ağrılarının önüne geçiyor.
Düzenli ve ölçülü olarak tüketildiğinde böbreklerin sağlıklı çalışmasına destek olduğu hatta böbreklerde oluşan kum sorununa çare olabildiği söyleniyor.
Son olarak, menengiç kahvesinin afrodizyak etkili olduğu da biliniyor.
Gelelim menengiç kahvesi tarifine: Menengiç kahvesi nasıl yapılır?

Menengi. kahvesini yapmak aslında klasik Türk kahvesini yapmaktan hiç de farklı değil. Ancak genel olarak 2 farklı şekilde yapıldığı biliniyor. Biri, dediğimiz gibi tıpkı klasik Türk kahvesi pişirir gibi su kullanılarak hazırlanıyor, diğer yöntemin tek farkıysa su yerine süt kullanılması oluyor.

Siz yine de menengiç kahvesi tarifini ayrıntılarıyla öğrenmek isterseniz buyurun sizi hemen aşağıya doğru alalım.

Menengiç kahvesi için gerekli malzemeler:

Menengiç kahvesi
Su ya da süt
Cezve
Kişi sayısı kadar fincan
Menengiç kahvesi nasıl yapılır?

Cezveye kişi başı 1 tatlı kaşığı menengiç kahvesi koyun, ardından üzerine yine kişi sbaşı 1 fincan su ya da süt ekleyin. Sütle yapmaya karar verdiyseniz menengiç kahvesini kişi başı 1 tatlı kaşığından biraz daha fazla kullanabilirsiniz.

Ardından cezveyi ocağın üzerine almadan güzelce karıştırın, tüm kahvenin su ya da sütle ıslandığından emin olduktan sonra ocağa alın ve pişmeye bırakın. Bu esnada hiçbir karıştırma işleminde bulunmayın. Köpüren kahveyi hemen ocaktan alın ve fincanlara bölüştürün. Menengiç kahvesi, özellikle sütle hazırlandığında bol köpüklü bir kahve olacağından öncesinde klasik Türk kahvesinde yapıldığı gibi köpüklü kısımları fincanlara pay etmenize bile gerek yok. İşte bu kadar! Afiyet, bal, şeker olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sperrmüll Berlin