YARDIM ELİ BEKLİYOR! « GÜNDOĞMUŞ HABER

mustafa ceceli mp3 indir - murat boz mp3 indir - sıla mp3 indir - koray avcı mp3 indir - hande yener mp3 indir

SON DAKİKA

ÇANAKKALE ZAFERİ

KÖŞE YAZILARI

ASAYİŞ, YEREL HABERLER

YARDIM ELİ BEKLİYOR!

Bu haber 09 Temmuz 2018 - 22:48 'de eklendi ve 787 views kez görüntülendi.

YARDIM ELİ BEKLİYOR!

5 yıl önce üç köpeğin saldırısı sonucu parçalanan sağ kolu kesilmek zorunda kalan 18 yaşındaki Fatma Özdemir, protez kol hayali kuruyor. Ancak protez kol için istenen 50 bin Euro’yu temin etme imkanı bulunmayan aile, devletten veya yardımseverlerden yardım bekliyor.

PROTEZ KOL TAKILMALI
Gündoğmuş’un Çiçekoluk Mahallesi’nde çobanlık yapan ailesiyle yaşayan 18 yaşındaki Fatma Özdemir, 5 yıl önce üç köpeğin saldırısına uğradı. Saldırıda sağ eli parçalanan Fatma Özdemir, Manavgat Devlet Hastanesi’nde götürüldü. Ardından Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’ne sevk edilen genç kızın koluna birkaç defa operasyon yapıldı. Ancak genç kızın kurtarılamayan kolu, kangren olma riski taşıdığı için 2013 yılı Eylül ayında kesildi. Yetkililer, ailesine 18 yaşına gelince protez takılmasını tavsiye etti.

SAĞ TARAFIM BOMBOŞ
Baba Ramazan Özdemir, kızının protez kol takılacak yaşa geldiğini, ancak 50 bin Euro istenen protezi almaya gücü olmadığını söyledi. Baba Özdemir, “Basit bir şey zannettik ama bizim karşımıza yüklü bir meblağ çıktı. Biz de 50 bin Euro’yu veremeyeceğimiz için devletimizden ve yardımseverlerden yardım bekliyoruz” dedi. Vücudunun bir yanının eksik olduğunu anlatan Fatma Özdemir de “Bazı şeyleri yapmakta zorlanıyorum. İşleri zorlanarak yapıyorum. Sağ tarafım bomboş. Hayatım değişti” diye konuştu.

Fatma, protez kol
için yardım bekliyor

Gündoğmuş’ta oturan Fatma Özdemir (18), 5 yıl önce 3 köpeğin saldırısına uğradı ve sonrasında sağ kolu dirseğinden kesilmek zorunda kaldı. Baba Ramazan Özdemir, kızının protez kol takılacak yaşa geldiğini, ancak 50 bin Euro istenen protezi almaya gücü olmadığını söyledi.

Gündoğmuş’un Çiçekoluk Mahallesi’nde çobanlık yapan ailesiyle oturan Fatma Özdemir, 2013 yılı Ramazan Bayramı’nın 2’nci günü köyün hemen yanındaki bahçelerini sulamaya gitti. Özdemir, bahçede 2’si çoban köpeği, 1’i pitbull 3 köpeğin saldırısına uğradı. Çığlıklar üzerine olay yerine köylüler gelinceye kadar pitbull Özdemir’in sağ kolunu parçaladı. Köylülerin kurtardığı Fatma Özdemir Manavgat Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Dağda keçi otlatan baba Ramazan Özdemir de haber verilmesi üzerine hastaneye geldi.

LİSEYİ BİTİRİP, YKS’YE GİRDİ
Ardından Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’ne sevk edilen genç kızın koluna, yaptığı yüz nakilleriyle bilinen Prof. Dr. Ömer Özkan, eşi Prof. Dr. Özlenen Özkan ve ekibi tarafından birkaç defa operasyon yapıldı. Genç kızın kurtarılamayan kolu, kangren olma riski taşıdığı için 2013 yılı Eylül ayında kesildi. Yetkililer, Fatma Özdemir’in babasına, çocuğun yaşının henüz küçük ve büyüme çağında olduğunu, 18 yaşına gelince protez takılmasını tavsiye etti. Olay tarihinde 7’nci sınıfa giden Özdemir, sağlığına kavuşmasının ardından bir yandan çobanlık yapan ailesine yardım ederken, diğer yandan okuluna devam etti. Gündoğmuş Çok Programlı Anadolu Lisesi’ni bitiren Fatma Özdemir, geçen hafta sonu yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girdi.

‘EVDE, DAĞDA, HER YERDE DERS ÇALIŞTIM’
En büyük hayalinin muhasebecilik olduğunu belirten Fatma Özdemir, belirli bir yaşa kadar iki kolla yaşayıp, daha sonra tek kollu olmanın kendisine büyük üzüntü verdiğini söyledi. Ailesine keçilerin bakımında ve otlatılmasında yardım ettiğini aktaran Özdemir, “Bir yandan da her fırsat bulduğumda ders çalıştım. Evde, dağda, her yerde ders çalıştım. Muhasebeci olmak istiyorum. Umarım bu hedefimi gerçekleştiririm” dedi.

‘SAĞ TARAFIM BOMBOŞ’
Vücudunun bir yanının eksik olduğunu anlatan Fatma Özdemir, “Kolumun kesileceğinden haberim yoktu. Ameliyathanede öğrendim. ‘Kolun kangrene dönecek, kesmek zorundayız’ dediler. Kestiler. Kolumun kesilmesinin ardından bazı şeyleri yapmakta zorlanıyorum. İşleri zorlanarak yapıyorum. Sağ tarafım bomboş. Hayatım değişti” diye konuştu.

KOLU KESİLDİ
Ramazan Özdemir ise eşiyle birlikte çobanlık yaptığını ve 3’ü erkek, 6 çocukları bulunduğunu söyledi. Fatma’nın 4’üncü çocukları olduğunu anlatan Ramazan Özdemir, olayın olduğu gün dağda keçileri otlattığını, köylülerin haber vermesiyle durumu öğrendiğini ve apar topar Manavgat Devlet Hastanesi’ne gittiğini söyledi. Kızının daha sonra AÜ Hastanesi’ne götürüldüğünü kaydeden Ramazan Özdemir, Prof. Dr. Ömer Özkan ve eşi Özlenen Özkan tarafından tedavi edildiğini ve doktorların kızının kolunu kesmek zorunda kaldıklarını belirtti.

‘PROTEZ KOLA 50 BİN EURO İSTEDİLER’
Kızının kolunun kesilmesinin ardından protez kol takılabileceğinin kendisine söylendiğini vurgulayan Ramazan Özdemir, “Bana, ‘Bu çocuğa 18 yaşına kadar protez kol takılmaz. Gelişme çağının bitmesi lazım, takarsan değiştirmek zorunda kalırsın’ dediler. Kızım 18 yaşına girince protez kolu taktırmaya karar verdik. Basit bir şey zannettik ama bizim karşımıza yüklü bir meblağ çıktı. Çocuğuma takılacak protez kola 50 bin Euro istediler. Biz de 50 bin Euro’yu veremeyeceğimiz için devletimizden ve yardımseverlerden yardım bekliyoruz” dedi. – DHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.