Yazar Boz onur konuğu oldu « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

  DOST KALALIM

KÖŞE YAZILARI

Yazar Boz onur konuğu oldu

Bu haber 03 Aralık 2017 - 13:20 'de eklendi ve 759 views kez görüntülendi.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, törenlerin ardından ilçede görev yapan öğretmenlere akşam yemeği daveti verildi. Yemeğe öğretmenlerin yanı sıra Kaymakam Nursel Karahan, Belediye Başkanı Mehmet Özeren, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Türköz katıldı. Yemeğin onur konu ise Gündoğmuşlu eğitimci, hukukçu, yazar Yusuf İzzettin Boz oldu.
Daha önce Gündoğmuş ile ilgili ‘Alara Malandan Akar’ isminde bir araştırma kitabının da yazarı olan Yusuf İzzettin Boz ile Alara Piknik’te bir araya gelen Başkan Özeren, Boz’dan 24 Kasım’da onur konuğu olmasını istemişti. Davete icabet eden Boz, bir konuşma yaparak öğretmenlere hitap etti. Yemek sonra ise öğretmenlere plaket takdim edildi.


YUSUF İZZETTİN BOZ KİMDİR?
Eğitimci, hukukçu, yazar. 1937 yılında Antalya’nın Gündoğmuş ilçesine bağlı Ortakonuş köyünde doğdu. Doğduğu yıl babasını kaybettiği için çocukluğu zorluk ve yokluk içinde geçti. Okul diye düzenlenen bir ahır damında öğrenime başlama şansını son anda yakaladı. Üç yıl “eğitmende” öğrenim gördükten sonra kalan 4. ve 5. sınıfı, öğretmenli ilkokulu olan Gündoğmuş ve Ümitli köylerinde tamamladı. Sınavını kazandığı yatılı 6 yıllık Antalya – Aksu Öğretmen Okulunu 1960 yılında bitirerek, sınavını kazandığı yatılı İstanbul Eğitim Enstitüsü’ne girdi ve Fen Bölümünden mezun oldu.
Yusuf İzzettin Boz, yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra Elazığ, Antalya ve son olarak da Denizli liselerinde ve meslek liselerinde Fen Bilgisi (Fizik-Kimya) öğretmenliği yaparak 1989 yılında öğretmenlikten emekli oldu. Öğretmenliği sırasında girdiği üniversite sınavında kazandığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne öğretmenlik yaparken devam ettiği Fakülteden 1980 yılında mezun oldu. 1981 yılında başladığı serbest avukatlığını Denizli’de sürdürdü. Yusuf İzzettin Boz, evli olup, biri öğretim üyesi Doç. Dr., diğeri E. E. Mühendisi olan iki oğlu vardır. 2010 yılında Alara Malan’dan Akar adlı bir araştırması yayımlanmıştır. – Vedat Uygur

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sperrmüll Berlin