Antalya’nın yüz akıyız - GÜNDOĞMUŞ HABER
SON DAKİKA

Şaşırtan ağalık!

KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Antalya’nın yüz akıyız

Bu haber 20 Mart 2021 - 13:03 'de eklendi ve 134 views kez görüntülendi.

Antalya’nın yüz akıyız

Antalya’da 1-7 Mart tarihli vaka tablosuna göre 19 ilçeden sadece 2 ilçe mavi renge bürünürken, 7 ilçe kırmızı, 8 ilçe turuncu, 2 ilçe ise sarı kategoride yer aldı. Mavi renkteki Gündoğmuş sıfır vaka ile dikkati çekti.  

Gündoğmuş Kaymakamı Hamza Özbilgi, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada bu başarının nasıl elde edildiğini anlattı.

Özbilgi, “Bu aşamaya gelmemizi, vatandaşların kurallara uyma noktasındaki hassasiyeti ile sağlık çalışanlarının, kolluk personelin, belediye ve kamu kurumlarının iş birliği içerisinde çok sıkı çalışması sağladı” dedi.

Kaymakam Özbilgi ‘sıfır vaka’yı anlattı

Antalya’nın ilçeleri arasında Gündoğmuş’ta 45 gündür vaka görülmedi. Korona virüs (COVID-19) tedbirlerinin titizlikle uygulandığı Gündoğmuş’ta 45 gündür yeni vaka görülmedi.

Kent merkezine 149 kilometre uzaklıktaki 8 bin nüfuslu Gündoğmuş’ta korona virüs tedbirleri üst düzeyde uygulanıyor. Yetkililerin aldığı önlemleri benimseyen ve yaşam biçimi haline getiren ilçe halkı, takdir topluyor. Kentin korona virüs risk haritasında Demre ile düşük riskli mavi kategoride gösterilen ilçede 45 gündür COVID-19 vakasına rastlanmadı.

DOĞAL GÜZELLİKLERİ VE YAYLA TURİZMİYLE BİLİNİYOR

Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginliğiyle bilinen Gündoğmuş, yayla turizmi açısından potansiyeli yüksek bir ilçe. COVID-19 vakalarının başladığı günden itibaren can kaybı ve ağır hasta vakalarının da görülmediği açıklanan ilçenin bu özelliğini muhafaza etmesi için sıkı tedbirlerden taviz verilmiyor. Antalya Valiliği’nin koordinesinde yürütülen çalışmalar kapsamında ilçenin girişlerinde uygulama noktaları bulunuyor. Bu noktalarda görev yapan güvenlik güçleri kontrollerini sürdürüyor.

Denetimleri ve kuralları benimseyen vatandaşların da temizlik, maske ve mesafe kurallarına harfiyen uydukları gözleniyor. Polis ekipleri, gün boyunca ilçe halkını anonslarla uyarıyor.

“AYNI DİSİPLİN SÜRECEK”

Gündoğmuş Kaymakamı Hamza Özbilgi, ilçede salgınla mücadele kurallarına uyulduğunu söyledi.

İlçede 45 gündür pozitif vakanın rastlanmadığı bilgisini veren Özbilgi, “Bu aşamaya gelmemizi, vatandaşların kurallara uyma noktasındaki hassasiyeti ile sağlık çalışanlarının, kolluk personelin, belediye ve kamu kurumlarının iş birliği içerisinde çok sıkı çalışması sağladı. Sağlık ekiplerimiz gece gündüz sahadalar. Testler, karantinalar, takipler ve aşı uygulamaları ile büyük bir gayret sarf ediyorlar. Emniyet ve jandarma personeli de özellikle hafta sonu kısıtlaması öncesinde gece gündüz ilçe girişlerindeki kontrol noktalarında HES kodu sorgulaması yapıyor. Böylece virüsün yayılma hızının ciddi manada önüne geçmeyi başardık” diye konuştu.

Belediye ekiplerince bütün okul, cami ve pazar yeri girişlerine “dezenfeksiyon kapısı” kurulduğuna dikkati çeken Özbilgi, “Vatandaşlar buralara dezenfekte olmuş bir şekilde giriyor. Sokaklarda maskesiz kimseyi göremezsiniz. İnsanlar sosyal mesafeye de riayet ediyor. HES kodu sorgulanmadan kimseyi de ilçeye alınmayınca vakasız bir başarı süreci geldi” dedi.

“SALGININ BAŞINDAN BERİ 71 POZİTİF VAKA TESPİT EDİLDİ”

İlçede 65 yaş üstü 2 bin 587 kişiden 1889’una aşı yapıldığının bilgisini veren Özbilgi, “65 yaş ve üzeri kişilerin yüzde 73’ü aşılandı. Korona virüs salgını başladığı günden bu yana 296 test yapıldı, 71 pozitif vaka tespit edildi. Can kaybı yaşamadığımız gibi ağır hastamız da olmadı. Son 45 gündür de tertemiz bir ilçeyiz. Aynı disiplinle bunu sürdürmeyi istiyoruz.” değerlendirmesi yaptı.

“BURADA HERKES TEMİZLİĞE DİKKAT EDİYOR”

İlçe esnafından 61 yaşındaki Hasan Hüseyin Kıldan, kendilerini güvende hissettiklerini söyledi. Maskeyi bir an olsun bile çıkartmadıklarını anlatan Kıldan, “Kahvehanede otururken mesafeliyiz. Esnafla kapı önü sohbetinde bile mesafemizi koruyoruz. Her şey yolunda gidiyor. Devletimiz avrupayakasıeskort de bize her konuda destek veriyor. Burada çok mutluyuz” diye konuştu.

İlçe sakinlerinden Fatma Kıldan da korona virüse yakalanma korkusundan uzak mutlu bir hayat sürdüklerini dile getirdi. – AA

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.