Aşeren hamile kadınları bekliyor « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

Gündoğmuşlu çocuklar Antalya’da

KÜLTÜR SANAT, YEREL HABERLER

“Sesimizi duyun”

YEREL HABERLER

Aşeren hamile kadınları bekliyor

Bu haber 26 Kasım 2017 - 22:23 'de eklendi ve 189 views kez görüntülendi.

Aksu’nun Karaöz Mahallesi’nde 35 dönümlük arazinin 13 dönümünde 25 bin adet kışlık kavun üretildi. Hasadı yapılan kışlık kavunlar toplandıktan sonra filelere koyularak aynı sera içerisinde asılıp kış için hazırlandı. İki ay boyunca sera içerisinde 5 derecelik sıcaklıkta bekleyecek olan kışlık kavunlar Ocak ayı itibariyle satışa sunulacak. Kışlık kavunun kilogramı şu an 2 TL’den satışa sunulurken, Ocak ayında satılması planlanan kavunların kilogram fiyatının 3,5-4 TL olması bekleniyor.
Karaöz Mahallesi’nde bulunan serada 25 bin adet kışlık kavun üretimi yapan Ziraat Mühendisi Yahya Gencer, kışlık kavuna en çok İstanbul’dan talep geldiğini ve hamile kadınların kışın en çok kavunu tüketen kesim olduğunu söyledi.
Yetiştirdikleri kavunların iç piyasanın talebini karşıladığını ancak talep olması halinde yurt dışına da gönderebileceklerini ifade eden Yahya Gencer, “Belki 13 dönüm arazide bunu yapan sadece biziz. Diğer çiftçi arkadaşlar 3-5 dönüm yapıyordur. Bulunmadığı dönemde İstanbul’a göndermek için yaptık ama talep olursa ve öyle bir pazar oluşursa ihracata da yönelinebilir” ifadelerini kullandı.
İstanbul dışında başka illerden de kışlık kavuna talep olduğunu dile getiren Ziraat Mühendisi Yahya Gencer, kışlık kavunlarda ilk hedeflerinin kavun aşeren hamile kadınlar olduğunu belirterek “Hamile kadınların bazen mevsim dışı istekleri oluyor. En çok da kavun aşeriyorlar. İlk hedefimiz onlar ama bunun dışında kışın kavun yemek ayrı bir tattır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.