Belediyelere emlak ayarı - GÜNDOĞMUŞ HABER
SON DAKİKA

Yeni Müdüre ziyaret

YEREL HABERLER

Belediyelere emlak ayarı

Bu haber 23 Ekim 2017 - 7:03 'de eklendi ve 186 views kez görüntülendi.

Vergilerde birçok düzenlemeye gidileceğini belirten Başbakan Yıldırım, emlak vergisinin yüzde 50’den fazla artmasını engelleyeceklerini ve cep telefonu görüşmesindeki verginin de indirileceğini belirtti.
Başbakan Binali Yıldırım, belediyelerin emlak vergisini yüzde 50’den fazla artırmasını engelleyen düzenlemenin torba yasa ile geleceğini açıkladı. Yıldırım, cep telefonu görüşmesindeki vergi oranlarında da indirime gidileceğini bildirdi.
Yıldırım şöyle konuştu: “Turizm bölgelerinde kiralanan otellerinin kira süresini 49 yıl daha uzatacağız.
Bu hafta komisyonda bir 130 maddeden fazla olan bir torba yasa var. Birçok toplum kesimini ilgilendiren maddeler var. Belediyelerde emlak vergi beyannameleri veriliyor. Bazı belediyeler para bitince vatandaşın malına göz dikiyor. 100 liralık yere 5 bin lira kıymet koyuyor. Burası dağ başı mı kardeşim? Buna el attık, yüzde 50’den fazla artıramayacak. Yüzde 500 olur mu? Bu gaddarlıktır. Bunun hesabını verecekler. Ben yaptım oldu yok! Şimdi tıpış tıpış aldıkları paraları geri verecekler.
Cep telefonu görüşmesinde vergi yüzde 25. 7,5’e düşürüyoruz. Ev telefonunda da görüşme yüzde 15. Bunu da yarıya düşürüyoruz. Telefon şirketleri düşürmezse biz de onları düşürürüz.
ESNAFLARA KREDİ SINIR 150 BİNDEN 200 BİNE ÇIKARILDI
Büyükşehirlerde köyden mahalleye dönüşen yerlerde esnaf muaflığı var. Biz esnafımızı büyüyen, güçlü Türkiye’nin bel kemiği olarak görüyoruz. 2002 yılında 1 yıl boyunca bütün esnafa verilen kredi miktarı 153 milyon lira. Bugün 22 milyara çıkmış. 2002’den bu yana 1,5 milyon esnaf ve zanaatkâr 70 milyar lira kredi kullandı. Esnafa açtığımız kredi bu yıl 9 milyarı geçti. Esnaflar üretiyor, istihdam sağlıyor. Unutulan sanatları yaşatıyor. Bu yüksek faiz sürekli olacak bir şey değil. Önemli olan faizlerin makul bir seviyeye gelmesi ve artık esnafa faiz farkı desteğine ihtiyaç kalmaması. Türkiye’nin büyümesi için buna ihtiyaç var. 900 kooperatifimiz kredi alabiliyor. Esnaf ve sanatkarlarımızın kullanacağı işletme kredisi sınırı 150 binden 200 bine çıkarılıyor. Esnafımız işyerini satın almak isterse 500 bin krediyi 10 yıl vade ile alabilecek. Bu krediler için piyasa faizi değil, Hazinenin desteklediği düşük faiz oranları kullanılacak.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sperrmüll Berlin