BEZELYE FAYDALARI NELERDİR? « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

Gündoğmuşlu çocuklar Antalya’da

KÜLTÜR SANAT, YEREL HABERLER

BEZELYE FAYDALARI NELERDİR?

Bu haber 06 Haziran 2018 - 23:11 'de eklendi ve 406 views kez görüntülendi.

BEZELYE FAYDALARI NELERDİR?

Bezelye ilkbahar mevsiminde taze olarak pazarlarda yerini alan bir sebzedir. Bezelyenin faydaları çok olduğu için bahar aylarında değil, kış ayları için buzluklarda saklanarak da sac ekimi tüketilebilir. Birçok vitamin ve mineral içermesi, lifli yapısı sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar.

BEZELYENİN FAYDALARI NELERDİR?
Latince adı pisum sativum olan bezelyenin saç simülasyonu faydaları oldukça fazladır. Ülkemizde de kolaylıkla yetiştirilebilir. Dünya üzerinde birçok ülkede de yetiştiriciliği yapılmaktadır. İşte faydalarından bazıları:

İyi bir folik asit ve askorbik asit kaynağıdır. Ayrıca önemli ölçüde A, B, C, E ve K vitaminlerini içerir. Bu nedenle sakal ekimi günlük K vitamini ihtiyacını önemli ölçüde karşılamaya yardım eder. Aynı zamanda önemli miktarda çinko da içerir.
Bir bardak çiğ bezelye 58 miligram C vitamini içerir. Bu içeriği ile erkeklerin günlük C vitamini ihtiyacının %65’ini, kadınlarınsa %77’sini karşılar. B vitamini açısından da oldukça zengindir.
Yüksek oranda demir içerir. Vücuttaki demirin yetersiz olması sebebiyle vücuttaki oksijen dağılımı azalır. Bunun sonucunda kişiler kendini yorgun hisseder, konsantrasyon düşer, hastalıklara yakalanma oranı yükselir. Bezelye tüketilerek vücuda demir alımı sağlanır.
Kolesterolün dengelenmesine yardım etmesi bezelye faydaları arasındadır.
Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar.
Beyindeki nörolojik hastalıkların tedavisine yardım eder. Alzheimer rahatsızlığına karşı da koruma sağlar.
Anti aging özelliği vardır. Yaşlanma karşıtı bir besindir.
Akciğer kanseri, mide kanseri ve diğer birçok kanser türüne karşı koruma sağlar.
Demir, manganez, bakır, çinko ve kalsiyum içerir.
Zayıflamak, kilo vermek mi istiyorsunuz? Fazla kilolarınızdan sıkıldınız mı? Çeşitli diyet yöntemleri mi arıyorsunuz? Aslında yediklerinize dikkat ederek de kilo verebilirsiniz. Düşük kalorili yiyecekler yiyerek kilo almamayı sağlayabilirsiniz. İşte bezelye sayesinde kilo verebilirsiniz. Düşük kalorisi nedeniyle korkmadan bol bol tüketebilirsiniz.
Kemik sağlığının korunmasına yardım eder. Aynı zamanda içeriğindeki B vitaminleri sayesinde kemik erimesini engeller.
Bezelye faydalarından biri de kalp ve damar sağlığınızı korumasıdır. Bu şifalı sebzeyi tüketerek kalbinizi koruyabilirsiniz.
Harika bir prebiyotik etkisi vardır.
Sindirim sisteminin rahatlamasına yardım eder. Hazımsızlığı önlemesi de faydalarından biridir. Bu şifalı bitkiyi tüketerek yediklerinizi kolay sindirebilirsiniz. Bu nedenle bağırsaklarınız da rahatlar.
İçeriğindeki yüksek lif nedeniyle kabızlık önleyici bir bitkidir.
Göz sağlığı için de yararlı bir besindir.
Çocuklar için ideal bir yiyecektir. Enerji vermesi sebebiyle çocuklar için idealdir. Okulda, sokakta, evde çocuklar hemen hemen her yerde çok hareketlidir. Bu nedenle de çokça enerji harcar ve yorgun düşerler. İşte bezelye enerji vererek yorgun düşmeyi engeller.
Mendel’in bezelye deneyi de oldukça meşhurdur ve herkes tarafından bilinir. Melezleme yoluyla değişik bilgiler elde edilmiştir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.