Çöpümüz altın olacak « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

Gündoğmuşlu çocuklar Antalya’da

KÜLTÜR SANAT, YEREL HABERLER

“Sesimizi duyun”

YEREL HABERLER

Çöpümüz altın olacak

Bu haber 25 Ekim 2018 - 12:46 'de eklendi ve 210 views kez görüntülendi.

Çöpümüz altın olacak

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in, “Çöp altın olacak” sözü gerçekleşti. Türel, Yumru’da kurulan enerji üretim tesisiyle artık Alanya’nın çöpünden elektrik üretir hale geldiklerini açıkladı. Tesiste Alanya’nın yanı sıra Gündoğmuş, Gazipaşa, Akseki, İbradı ilçelerinin evsel katı atıkları bertaraf edilecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya’nın çöpünden elektrik üretecek yaklaşık 70 milyon lira yatırım bedelli Türkler Entegre Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi inşaatını denetledi. Alanya’da bir yıl önce temeli atılan projeyi belediye bürokratları ve firma yetkilileri ile birlikte inceleyen Başkan Türel, inşaatın bitme noktasına gelmesinden mutluluk duydu. Türel, burada yaptığı açıklamada, “Bir sene önce temelini attığımız inşaat şimdi bitme noktasına gelmiş. Bir an önce enerji üretimine geçilmesi için büyük bir gayret ortaya koyuluyor. Bir dakika bile kaybedecek vaktimiz yok. Bu inşaat tamamlanıncaya kadar Alanya’nın çöp konusundaki en büyük sorunu mevcut depolama alanı Yumru’dan gelen kötü kokular ve buradaki çöplerin geri dönüşümle bir enerjiye dönüştürülmesi meselesiydi. Bir taraftan buradaki inşaatımız devam ederken diğer taraftan Yumru’da burası tamamlanıncaya kadar geçici olarak bir enerji üretim tesisi kurduk. Faaliyete geçen tesis elektrik üretimine başladı. Bugün ilk kez burada bu müjdeyi sevgili Alanyalı hemşerilerimle paylaşıyorum. Bu vesileyle artık Alanya’nın çöpünden elektrik üretiyoruz yani Alanya’nın çöpü altın oluyor” diye konuştu.
2.8 MEGAVATA ÇIKACAK
Yumru’daki enerji üretim tesisinde ilk etapta 1.4 megavatlık bir enerji üretimi elde edileceğini belirten Türel, “Ve bunu çok hızlı şekilde kapasitesini 2.8 megavata çıkartacağız. Türklerdeki enerji üretim tesisimizde elde edeceğimiz toplamdaki enerji gücü yaklaşık 4 megavatlıktı. Neredeyse buna yakın bir enerjiyi Yumru’da kurmuş olduğumuz tesiste artık kullanmaya başlıyoruz” dedi.
HAYIRLI OLSUN
Başkan Türel, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun yetkililerinin de lisans için geleceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada gerekli incelemeleri yaparak lisansla ilgili işlemleri tamamlayacağız. Böylelikle bugün herkes için sürpriz olan Alanya’nın çöpü altın oluyor sözünün müjdesini sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bugün de bu sözü yerine getirmiş olmanın gururu içerisindeyiz. 2018 senesinin sonunda Alanya’da çöpten elektrik elde etme hedefi içerisinde bulunduruyorduk. Ondan önce Ekim ayında Yumru’da kurduğumuz enerji üretim tesisiyle artık Alanya’nın çöpünden elektrik elde edebilecek imkanı bulmuş oluyoruz.” – Haber Merkezi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.