DÜNYANIN EN DEMOKRAT ÜLKELERİNDEN OLAN AVUSTRALYADAYIM - GÜNDOĞMUŞ HABER
SON DAKİKA

Şaşırtan ağalık!

KÜLTÜR SANAT, SİYASET

DÜNYANIN EN DEMOKRAT ÜLKELERİNDEN OLAN AVUSTRALYADAYIM

Bu haber 04 Mart 2018 - 19:28 'de eklendi ve 178 views kez görüntülendi.

“GÜZLE KÖŞKÜNDEN ESİNTİLER.”

Tanışıp görüşmek, İslâm kardeşliği ve vatandaşlık bağlarını sıklaştırmak ümit ve amacıyla değişik memleket ve mesleklerden bir grup dostlarla Avustralya Nur Vakfı daveti üzerine 17 Şubat 18 28 Şubat 2018 tarihleri arasında dünyanın tek kıta devleti olan Avustralya’dayım.
Adana Havaalanından katar havayolları uçağıyla Katar’ın başkenti Doha’ya dört saatlik uçuştan sonra Doha Hamadi Uluslararası Havalimanı,  Melbourne uçuşumuz başladı.  A380 Airbus tipi olan uçağımız, sivil havacılık tarihinin en büyük uçağı konumunda. Personel hariç 518 yolcu taşıyabiliyor. Uçak çift katlı çok büyük, konforlu, her türlü teknolojiyle donatılmış, modern,  mükemmel bir uçak. 150 tondan fazla bir yükle havalanıp uçabiliyor Allah’ın ne büyük bir lütfu.

Aralıksız ondört saat süren bu yolculuk çok uzun ve meşakkatli bir yolculuk. Havada ondört saat. Yirmi dakikalık bir yolculuktan sonra mahalli saatle 18.40 ta Melbourne hava limanındayız.  Orada vakıf temsilcileri bizi karşıladı. Akşam namazının eda edip kısa bir sohbetten sonra vakfın misafirhanesinde dinlenmeye çekildik.

Ertesi gün sabah namazı günlük programın akışı hakkında bilgilendirme yapıldı. Her akşam buradaki dostlarla beraber olup kaynaşmayı planladık. Vakıf temsilcisi Fatih Yargı’nın rehberliğinde vakfın genel alanını gezip bölümleri hakkında bilgi aldık.

Ülkemiz ve bütün Müslümanlar adına çok güzel bir külliye. Şahane toplantı salonu, büro, yabancıların da kullanabildikleri çok amaçlı dershaneler, tavuklar, bahçe anaokulu alanı, yağmur suyundan depolanan 40 bin litrelik depolar. Bu depodaki suların tuvalet ve bahçe sulamada kullanılıp %80 sulamanın buradan kullanıldığı, burada bu yağmur suyunu Çatılardan toplama projesinin hemen hemen her evde mecbur olduğunu beyan ettiler. Sosyal devlet anlayışıyla vakfın yapacağı her türlü sosyal hayata ait projelere devletin itimat ve takdirini kazandığını gördük.

Avustralya Nur Vakfının Afrika ülkelerinden bazılarına insani yardım konusunda bu ülkedeki Müslümanlar başta olmak üzere fakir insanlara her türlü paylaşımı yapmaya çalıştıkları bilgisini aldık.  Çok güzel projelerle o kıtadaki açlık sınırındaki aileler yardım yapmak için Avustralya’daki  diğer İslami cemaat ve grupların katkılarını organize etmesinin  Buradaki vakfımızın çok iyi bir itimat temin ettiğini öğrendik.

Kahvaltıdan sonra şehir turuna çıktık. Deniz sahili parklar botanik bahçesi gezilerinden sonra öğle namazını şehrin başka bir köşesinde bulunan Bediüzzaman Camisinde eda edip dünyanın en modern Çocuk Hastahanelerinden birisi olan “ CHİLDREN HOSPİTAL”ı ziyaret ettik. Her şeyiyle mükemmel bir bina. Teknolojiyle donatılmış, sakin ve temiz bir Hastahane.

O akşam vakıf merkezinde ikram, sohbet ve hatıralar. Daha sonra akşam namazı ve akabinde hazurunla genel bir  tanışmadan önce ziyaret heyeti adına bizi Avustralya’ya davet etmelerinden dolayı  Vakıf Mütevelli heyetine teşekkür ettim. Grup arkadaşlarımızıda buradaki yetkililere kısaca tanıtmaya çalıştık.

Sohbet esansında manevi birlikteliğin ve manevi hayatın önemi inancımıza sahip çıkıp bu gurbet ellerinde özellikle gençlerimize sahip çıkmanın önemini vurgulamaya çalıştık.

Salı günü sabah namazı ve dersinden sonra şehir turuna başladık. Şehir turunda Süleyman Efendi talebelerinin kurslarını ziyaret ettik. Çok güzel bir yurt yapmışlar. İkramlarını aldık. Yanında Milli Görüş camisi var. Daha sonra diyanet camisinde öğle namazını eda ettik. Melbourne’deki çok geniş mezarlığı ziyaret edip müslüman mezarlığı bölümünde burada yatmakta olan ehli imanın ruhlarına Yasin-i Şerif okuduk. Sevinçlerimizin ve birlikteliğimizin devam etmesi dilek ve temennisiyle gelecek hafta inşallah bu gezi ve hatıraları yazmaya devam edelim. 23.02.18 NEJAT EREN  MELBOURNE AVUSTRALYA

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.