Gündoğmuşlu yazar onur konuğu olacak « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

Gündoğmuşlu çocuklar Antalya’da

KÜLTÜR SANAT, YEREL HABERLER

Gündoğmuşlu yazar onur konuğu olacak

Bu haber 01 Kasım 2017 - 20:49 'de eklendi ve 501 views kez görüntülendi.

 

Gündoğmuşlu eğitimci, hukukçu, yazar Yusuf İzzettin Boz, 24 Kasım Öğretmen Günü’nde Belediye Başkanı Mehmet Özeren’in onur konuğu olacak.

Gündoğmuş ile ilgili ‘Alara Malandan Akar’ isminde bir araştırma kitabının da yazarı olan Yusuf İzzettin Boz ile Balkaya Mahallesi ziyareti dönüşünde Alara Piknik’te karşılaşan Belediye Başkanı Mehmet Özeren, Boz ile uzun süre sohbet etti. Boz’dan ilçe ile ilgili anıları dinleyen Özeren, sohbetten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özeren, “İlçemizle ilgili yazılan 8 kitaptan birinin yazarı, saygıdeğer ağabeyim, Yusuf Izzettin Boz Beyefendi ile kısa ve doyumsuz sohbetin sonunda, 24 Kasım’da onur konuğumuz olmasını istedik” dedi.
YUSUF İZZETTİN BOZ KİMDİR?
Eğitimci, hukukçu, yazar. 1937 yılında Antalya’nın Gündoğmuş ilçesine bağlı Ortakonuş köyünde doğdu. Doğduğu yıl babasını kaybettiği için çocukluğu zorluk ve yokluk içinde geçti. Okul diye düzenlenen bir ahır damında öğrenime başlama şansını son anda yakaladı. Üç yıl “eğitmende” öğrenim gördükten sonra kalan 4. ve 5. sınıfı, öğretmenli ilkokulu olan Gündoğmuş ve Ümitli köylerinde tamamladı. Sınavını kazandığı yatılı 6 yıllık Antalya – Aksu Öğretmen Okulunu 1960 yılında bitirerek, sınavını kazandığı yatılı İstanbul Eğitim Enstitüsü’ne girdi ve Fen Bölümünden mezun oldu.
Yusuf İzzettin Boz, yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra Elazığ, Antalya ve son olarak da Denizli liselerinde ve meslek liselerinde Fen Bilgisi (Fizik-Kimya) öğretmenliği yaparak 1989 yılında öğretmenlikten emekli oldu. Öğretmenliği sırasında girdiği üniversite sınavında kazandığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne öğretmenlik yaparken devam ettiği Fakülteden 1980 yılında mezun oldu. 1981 yılında başladığı serbest avukatlığını Denizli’de sürdürdü. Yusuf İzzettin Boz, evli olup, biri öğretim üyesi Doç. Dr., diğeri E. E. Mühendisi olan iki oğlu vardır. 2010 yılında Alara Malan’dan Akar adlı bir araştırması yayımlanmıştır. – Vedat Uygur

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sperrmüll Berlin