Gündoğmuş’ta 6 yapının kayıt belgesi iptal edildi - GÜNDOĞMUŞ HABER
SON DAKİKA

Şaşırtan ağalık!

KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Gündoğmuş’ta 6 yapının kayıt belgesi iptal edildi

Bu haber 04 Temmuz 2020 - 18:49 'de eklendi ve 282 views kez görüntülendi.

Gündoğmuş’ta 6 yapının kayıt belgesi iptal edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Antalya’da 654 kaçak yapının yıkıldığı, tespit edilen 1127 kaçak yapının da ileriki günlerde yıkılacağı bildirildi. Gündoğmuş’ta 6 yapı kayıt belgesi iptal edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un kaçak yapılara yönelik başlattığı seferberlik kapsamında, turizm kenti Antalya’da rakamlar her geçen gün artıyor.

Çevre ve Şehircilik Antalya İl Müdürlüğünce il genelinde 654 kaçak yapı yıkıldı. Yıkımların yüzde 70’i 4 ilçede gerçekleşti. En fazla kaçak yapı yıkımının yapıldığı ilçeler arasında Kepez 148 ile ilk sırada yer aldı. Kepez’i, 126 kaçak yapı ile Kemer, 93 yapı ile Muratpaşa ve 91 yapı ile de Manavgat ilçeleri takip etti.

Ayrıca, Korkuteli’nde 50, Konyaaltı ile Döşemealtı’nda 32’şer, Elmalı’da 23, Alanya’da 20, Kumluca’da 18, Kaş’ta 11, Demre ve Serik’te 4’er, Akseki’de de 2 kaçak yapının yıkımı gerçekleştirildi.

ÖÇK VE SİT ALANLARINDA 413 KAÇAK TESPİT EDİLDİ

Öte yandan Özel Çevre Koruma Alanları (ÖÇK ) ve doğal sit alanlarına yönelik de çalışma yapan bakanlık, buralarda kaçak yapı tespitlerini sürdürdü.

İmar denetçilerinin arttırıldığı Antalya’da, ekipler tarafından 413 kaçak yapı tespit edildi. Kaçakların büyük bölümü ise Kaş’ta yer aldı. İlçedeki kaçak yapı sayısı 266 olarak belirlendi.

Bakanlık tarafından ÖÇK ve doğal sitlerde, Kemer’de 49, Demre’de 40, Muratpaşa’da 17, Manavgat’ta 15, Serik’te 9, Alanya’da 8, Gazipaşa’da 3, Konyaaltı, Kumluca ve Döşemealtı’nda 2’şer olmak üzere toplam 413 kaçak yapının yıkılması için ilgili belediyelere yazı gönderildi.

714 YAPI KAYIT BELGESİ İPTAL EDİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÖÇK ve doğal sit alanları dışında imar barışı başvurularını da incelemeye devam ediyor. Buna göre, yapı kayıt iptallerinde Kaş ilçesi yine ilk sıra da yer aldı. Kaş’ta 272 yapı kayıt belgesi iptal edildi. Kaş’ı, 103 yapı kayıt iptali ile Kepez ilçesi takip etti.

Ayrıca, Muratpaşa’da 61, Alanya’da 55, Konyaaltı’nda 48, Aksu’da 45, Döşemealtı’nda 35, Kemer’de 23, Kumluca’da 21, Manavgat ile Serik’te 17’şer, Gündoğmuş’da 6, Korkuteli’nde 4, Elmalı’da 3, Demre’de 2, Gazipaşa ve Akseki’de birer yapı kayıt belgesinin iptali gerçekleştirildi.

BELEDİYELERE YIKIM İÇİN YAZI GÖNDERİLDİ

Antalya’da, ÖÇK ve doğal sit alanlarında 413, imar barışı kapsamında 714 kaçak yapı kayıt iptali ile toplam 1127 kaçak yapı daha yıkılacak.

Bakanlık, Antalya’da en çok kaçak yapının tespit edildiği Kaş ile diğer ilçelerde, belediyelere, tespit edilen kaçak yapıların ivedilikle yıkılması için yazı gönderdi.

İlgili belediyeler yıkımı gerçekleştirmediği takdirde, büyükşehir belediyesinin yıkımı gerçekleştirmesi gerekiyor. Büyükşehir belediyesinin de yıkmaması durumunda, valilik devreye giriyor. – AA

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.