Gündoğmuş’un çöpleri Alanya’ya götürülecek « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

Gündoğmuşlu çocuklar Antalya’da

KÜLTÜR SANAT, YEREL HABERLER

Gündoğmuş’un çöpleri Alanya’ya götürülecek

Bu haber 23 Ekim 2017 - 7:02 'de eklendi ve 377 views kez görüntülendi.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kızıllı’nın ardından Antalya’nın çöpünden elektrik üretecek ikinci entegre atık değerlendirme tesisini Alanya’ya kazandırdı. Alanya Türkler Entegre Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’ninde Gündoğmuş’un da evsel katı atıklarının bertarafı gerçekleştirilecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye örnek çevreci projelerine bir yenisini daha ekledi. Alanya’nın çöpünden elektrik üretecek, son teknoloji entegre atık değerlendirme tesisinin temeli Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in de katıldığı törenle atıldı. Alanya’nın Türkler Mahallesi’ne bağlı Taşeski mevkiinde çöpten elektrik üretecek Entegre Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi yaklaşık 70 milyon TL’ye mal olacak. Ayrıca tesiste sadece Alanya’nın değil, Gazipaşa, Akseki, İbradı, Gündoğmuş ilçelerinin evsel katı atıklarının bertarafı da gerçekleştirilecek.
ÇEVREYE VE EKONOMİYE BÜYÜK KATKI
Alanya Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi Projesi kapsamında; günlük bin ton çöp kapasiteli mekanik ayırma tesisi, 420 ton kapasiteli biyometanizasyon tesisi, 4 Megavat güce sahip enerji üretim tesisi, 200 ton kapasiteli kompost tesisi, 10 ton kapasiteli tıbbi atık sterilizasyon tesisleri kurulacak. Alanya’nın çöpünü altına çevirecek tesis, hem çöp sorununu ortadan kaldıracak hem de kent ekonomisine katkı sağlayacak.
ATIKLAR ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR
Entegre atık yönetim modeli şöyle çalışacak; Atıklar sahaya kabul edildikten sonra mekanik ayırma tesisine yönlendirilecek. Ayrıştırmaya tabi tutulan atıklar cinslerine göre geri kazanılabilir atıklar, biyobozunur atıklar ve bakiye olarak ayrılacak. Biyobozunur atıklar biyometanizasyon tesisine, geri kazanılabilir atıklar ilgili geri dönüşüm firmalarına yönlendirilecektir. Tıbbi atıklar sterilizasyon işlemi sonrasında düzenli depolama alanına yönlendirilecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.