“GÜZLE KÖŞKÜNDEN ESİNTİLER.” - GÜNDOĞMUŞ HABER
SON DAKİKA

Şaşırtan ağalık!

KÜLTÜR SANAT, SİYASET

“GÜZLE KÖŞKÜNDEN ESİNTİLER.” 

Bu haber 17 Eylül 2017 - 23:11 'de eklendi ve 222 views kez görüntülendi.

HAYATI VE OLAYLARI TEFEKKÜR VE AKLI  SELİMLE OKUYABİLMEK

Modern hayat tarzı ve yaşama insanoğluna çok büyük avantajlar getirdi ama his, düşünce, kafa, gönül, ruh, inanç, muhakeme ve tefekkür dünyasında büyük yıkımlara sebeb oldu.

Adalet, hakka, hukuk, sağlıklı düşünme ve güzel fikir üretmede büyük aşınmalar oldu.

Geçmiş meşhurlardan bazı hatıra ve nükteli ve ders verici cevap ve karşılıklarla bir tefekkür yolculuğuna çıkmaya ne dersiniz?

Sokrat, herkesin bildiği gibi çok ünlü bir filozof. Devrin idaresine bazı konularda ters düştüğü için idama mahkum edilir. Eşi, bu durumda şaşkındır “Haksız yere öldürülüyorsun!” der ve ağlamaya başlar. Sokrat: çok sakindir. “Ne yani, bir de haklı yere mi öldürülseydim!
Diyojen, dünya nimetlerine ehemmiyet vermeyen yaşayış tarzı ve felsefesiyle ünlü filozoftur. Bir gün çok dar bir sokakta zenginliğinden başka hiçbir şeyi olmayan kibirli bir adamla karşılaşır. İkisinden biri kenara çekilmedikçe geçmek mümkün değildir… Mağrur zengin, hor gördüğü Diyojen’e: “Ben bir serserinin önünden kenara çekilmem!” der. Diyojen, kenara çekilerek gayet sakin şu karşılığı verir:  “Ben çekilirim!!”
Bir şemsiye tamircisi, yazmış olduğu şiirleri incelemesi için Sheaksper’a gönderdiğinde, ünlü yazarın cevabı şu olur:
“Dostum siz şemsiye yapın, hep şemsiye yapın, sadece şemsiye yapın!”
Meşhur bir filozofa: Servet ayaklarınızın altında ama siz neden bu kadar fakirsiniz? Derler. Filozof kendine yakışan ibretli şu cevabı vermiş. “Ona ulaşmak için eğilmek lazım da ondan!”

Dostlarından biri, Fransız kralı 15. Lui’ ye: “Majesteleri, Akıl vergisi almayı hiç düşündünüz mü? Hiç kimse budalalığı kabul etmeyeceğine göre, herkes böyle bir vergiyi seve seve öder.” diye teklifte bulunur.

Kral, adama bakar ve alaylı bir gülümsemeyle: “Hakikatten enteresan bir fikir! Bu buluşunuza karşılık, sizi akıl vergisinden muaf tutuyorum!”
Meşhur bilgin Galile Kulaklarının büyüklüğü ile ünlü birsidir. Bir gün hasımlarından birisi: “Efendim, Kulaklarınız, bir insan için biraz büyük değil mi?
Galile sakince şu cevabı verir: “Doğru, benim kulaklarım bir insan için biraz büyük ama, seninkiler bir eşek için fazla küçük sayılmaz mı?”
Fransa hükümet erkanından biri Napolyon’ un bir muharebede tenkide kalkışıp parmağını harita üzerinde gezdirerek: “Önce şurasını almalıydınız, sonra buradan geçerek ötesini zapt etmeliydiniz!” , şeklinde fikir vermeye başlayınca, Napolyon: “Evet, Onlar parmakla alınabilseydi dediğin gibi yapardım!” der.
Bir toplantıda bir genç Mehmet Akif`i küçük düşürmek için: “Af edersiniz, siz veteriner misiniz?” demiş. Mehmet Akif hiç istifini bozmadan şu cevabı vermiş: “Evet, bir yeriniz mi ağrıyordu?”
İdam edilmek üzere olan bir mahkuma: “Diyeceğin bir şey var mı? diye sorduklarında: “Bu bana iyi bir ders oldu!!” şeklinde cevap vermiş.
Yavuz Sultan Selim, birçok Osmanlı padişahı gibi sefere çıkacağı yerleri gizli tutarmış. Bir sefer hazırlığında, vezirlerinden biri ısrarla seferin yapılacağı ülkeyi sorunca, Yavuz ona: “Sen sır saklamayı bilir misin? diye sormuş.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.