“GÜZLE KÖŞKÜNDEN ESİNTİLER.” ARI MU’CİZESİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - GÜNDOĞMUŞ HABER
SON DAKİKA

Şaşırtan ağalık!

KÜLTÜR SANAT, SİYASET

“GÜZLE KÖŞKÜNDEN ESİNTİLER.”  ARI MU’CİZESİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Bu haber 25 Eylül 2017 - 0:30 'de eklendi ve 117 views kez görüntülendi.

 

Bal deyince Gündoğmuş’umuzu hatırlamamak mümkün değil. Yalnız çevre il ve bölge değil bütün Türk iyeye nam salmış ve bir harika nimet ve üründen bahsediyoruz.

Artık doğmuşumuzda bal sağımı veya mahalli lisanla “Bal görümü” mevsimi yaklaşıyor. Toros Dağlarının yamaç ve zirvelerini süsleyen nazenin çiçeklerin her birisi bu mucize yaratık arıları bekler ev besler yıllardan, asırlardan beri.

Bu ilâhi süslü nazenin çiçekleri dolaşan arı kovanlarının yayla tarlalarındaki sıra sıra renga renk o nizamlı arı kolonileri ayrı bir dekor katar o güzelim yaylalara.

Büyük fedakârlıklara göğüs geren bu çilekeş arıcı hemşehrilerimizi tebrik ediyor, kutluyor ve Cenabı Haktan bol ve bereketli ürünleri olmasını ve helal dairede bir alış veriş yapıp kazanç sağlamalarını diliyoruz.

Bu harika sofra kralı, şifa kaynağı, damak tadı dağların süslü gelinleri Binbir çiçeğin özü, poleni balın tefekkür edilecek, düşündürecek, ders ve ibret alacak bir de ilahi ve laboratuvar tahliline göz atalım.

500 gram bal için arılar, 3 milyon 750 bin defa çiçeğe konup kalkıyor. Bu durumda bir kilogram bal için ise 40 bin tane arı, 6 milyon çiçeği dolaşıyor.
Bal arıları bir peteği doldurabilmek için 100 milyon çiçeğin nektarını emiyor ve 100.000 km kanat çırpıyor. Bu aklı zorlayan ilginç çalışmanın arasında, dönüp ‘dönüp öbür arı benim kadar dolaşıyor mu?’ diye kontrol gereği ve başkasının işine karışma gibi bir yanlışa da gerek duymuyorlar.
Birbirlerine tam bir güven içinde sadece her bir arı hedefine odaklanmış sadece kendi işini yapmaktadır!…
Biz insanların kölesi olduğumuz bilgisayar saniyede 16 milyar aritmetik işlem yaparken, bilgisayarın tabiattaki rakibi bal arıları bu sürede daha az enerji harcayarak 10 trilyonluk işlem yeteneğine sahip.
Demek ki bilgisayarlar hâlâ Bill Gates’in ve uzmanlarının keşfedemediği arılardaki bu sırra yetişmekten çok uzaklarda bulunuyor!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.