Hastanede yükseliş « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

Gündoğmuşlu çocuklar Antalya’da

KÜLTÜR SANAT, YEREL HABERLER

Hastanede yükseliş

Bu haber 17 Temmuz 2018 - 21:20 'de eklendi ve 468 views kez görüntülendi.

Hastanede yükseliş

Gündoğmuş Devlet Hastanesi’nin statüsü E-3’ten E-1’e yükseltildi. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre E-3’ten E-1’e yükseltilerek Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’ne devri ile sağlık hizmetlerinin niteliği ve çeşitliliği arttırıldı.

Hastanenin kademesi yükseltildi

Gündoğmuş Devlet Hastanesi’nin rolü E-3’ten E-1’e yükseltildi. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre E-3’ten E-1’e yükseltilerek Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’ne devri ile sağlık hizmetlerinin niteliği ve çeşitliliği arttırıldı. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi,
RAPOR VE REÇETE İÇİN BAŞKA İLÇELERE GİDİLMEYECEK
Antalya Gündoğmuş Devlet Hastanesi 16.10.2017 tarihinden itibaren E-III Grubu hastane rolünde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesinde1. basamak entegre sağlık hizmeti sunmaktadır. Hastanenin rolünün E-III’ten E-I’e yükseltilerek Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğüne devri ile sağlık hizmetlerinin niteliği ve çeşitliliği artacaktır.2017 yılı TÜİK verilerine göre ilçe nüfusu 7 bin 593’dür. Gündoğmuş İlçesinin Antalya İl merkezine uzaklığı 149 km, Manavgat İlçesine uzaklığı 70 km, Alanya İlçesine uzaklığı 71 km, Akseki İlçesine uzaklığı ise 76 km’dir. Gündoğmuş Devlet Hastanesinde 5 pratisyen hekim ve 4 müşahede yatağı ile acil nöbet hizmeti sunulmaktadır. Grup yükseltilmesi ile acil sağlık hizmetleri 1. seviye acil veya acil ünitesi yapılanması içerisinde sunulabilecektir. Acil hastaların pratisyen tabiplerce karşılanması, mevcut uzman tabiplerin mesai saatleri haricinde lüzumu halinde icap yöntemi ile kuruma davet edilmesi sağlanacaktır. Grup yükseltilmesi ile pratisyen tabiplere ilave olarak, 5 ana branşta uzman tabip göreve başlayacaktır. Bu uzmanlık dallarında 2. basamak poliklinik muayene hizmeti verilebilmesi ve yatışı yapılan hastaların uzman düzeyinde takip ve tedavisi sağlanacaktır. Hastalarımız başka ilçelere gitmek zorunda kalmadan hekim raporlarını ve reçetelerini edinebileceklerdir.
MART AYINDA TAMAMLANACAK
Mevcut hastane binasında 5 hasta yatağı bulunmaktadır. Grup yükseltilmesi ile kullanılamayan hasta yataklarının aktif olarak kullanılması sağlanacaktır. 12 yataklı yeni hizmet binasının sözleşmesi yapılmış olup, yapımına başlanmıştır. Fatih Mahallesi 153 Ada 11 Parsele kayıtlı 7.706 m2’lik taşınmaz Bakanlığımız adına tahsis edilerek, 2017-2018 yılı yatırım programına alınmıştır. 1.050 m2 oturma alanı ve 3.143 m2 toplam kapalı alana sahip olacak tesis, tek blok ve 4 katlı olacaktır. Binanın fiziki gerçekleşme oranı %12 olup, 2019 yılı Mart ayı itibariyle tamamlanması öngörülmektedir. Yeni hizmet binasına ait fotoğraf ve bilgiler ilişikte sunulmuştur.
SAĞLIK BAKIM KALİTESİ ARTACAK
Hastane bünyesinde basit hizmet laboratuvarı bulunmakta olup, grup yükseltilmesi ile gözetimli hizmet laboratuvarı olarak daha kapsamlı hizmet verilecektir.
1 diş hekimi ve 1 diş ünite ile Gündoğmuş Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak Manavgat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine bağlı hizmet sunulmaktadır. Grup yükseltilmesi ile Gündoğmuş Ağız ve Diş Sağlığı Biriminin en yakın ağız ve diş sağlığı merkezine bağlanmasına gerek kalmaksızın, hastane bünyesinde verilen ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin MEDULA’ya bildirim ve fatura tahakkuku, hastanenin kendi tarafınca yapılabilecektir. Grup yükseltilmesi ile bireylerin, toplumun ve özel ihtiyaç grubunda yer alan kişilerin sağlık hizmetlerinden beklentilerinin tam ve sürekli olarak karşılanması, hastaların çeşitli ihtiyaçlarının uygun bir ortamda, hızlı, verimli ve mağduriyet yaratılmadan giderilmesi, böylece sağlık bakım kalitesinin yükseltilmesi sağlanacaktır.
EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ DE VERİLECEK
Evde sağlık hizmetlerinin Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğüne devri uyarınca, Gündoğmuş Devlet Hastanesine Evde Sağlık Hizmetleri Birimi açılabilmesi, hastanenin rol değişikliğini gerektirmektedir. İlçenin yaşlı nüfus oranının yüksek olması evde sağlık hizmetlerinin bölgedeki önemini arttırmaktadır. Söz konusu hastaların evde sağlık hizmetlerine erişimi, ilçede bir Kamu Hastanesinin varlığı ile mümkün olmuştur. Gündoğmuş Devlet Hastanesinin E-I Grubu hastane rolüne yükseltilerek Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğüne devredilmesi, 05.07.2018 tarih ve 1802 sayılı Bakanlık Makam Oluru ile uygun görülmüş olup; gerekli iş ve işlemler Başkanlığımızca yürütülmektedir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sperrmüll Berlin