HES İSYANI - GÜNDOĞMUŞ HABER
SON DAKİKA

Yeni Müdüre ziyaret

YEREL HABERLER

HES İSYANI

Bu haber 18 Mart 2018 - 22:15 'de eklendi ve 881 views kez görüntülendi.

HES İSYANI

Defalarca davaları çevreci köylülerin kazandığı HES projesinde son iptal kararının bozulması ile yeniden keşif yapıldı. Bilirkişinin keşif yaptığı alana toplanan köylüler ve çevreciler HES istemediklerini bir kez daha haykırdılar.

2008 yılında UNESCO tarafından açıklanan dünyada yaşanabilir 100 yerden biri listesinde 19. sırada gösterilen Alara Vadisi’ne HES projesi için yeniden bilirkişi heyeti keşfe geldi. Daha önce 4 kez iptal edilen HES kararının yeniden ortaya çıkmasına bölge halkı ve çok sayıda çevreci tepki gösterdi. ‘Köyümüzü terk etmeyeceğiz’, ‘Yaban hayatı altındır’, ‘Su hayattır, su candır, satılamaz’, ‘HES’e hayır, üzüm bitecek’, ‘Alara Çayında HES istemiyoruz’ yazılı pankartlarla bölgede toplanan halk, HES istemediklerini bir kez daha haykırdılar.

HES için gelenler protesto edildiler

Gündoğmuş’un Kayabükü Mahallesi’nde Alara Çayı ve Küçükçay üzerinde yapılmak istenen Hayat 1-2 Regülatörü ve HES projesi için Antalya Valiliği Kasım 2010’da ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdi. Bölgede bulunan Uçansu Şelalesi başta olmak üzere doğal yaşamın ÇED kapsamı dışında tutulan HES projesinden zarar göreceğini savunan köylüler, valiliğin kararının iptali için dava açtı. Davayı gören Antalya 1. İdare Mahkemesi, konuyla ilgili görevlendirilen bilirkişilerin hazırladığı rapora dayanarak, HES projesi için verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını Kasım 2013’te iptal etti. Mahkeme, HES projesiyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirme’nin gerekli olduğuna hükmetti.
TAPU GEREKÇESİ İLE BOZULDU
Ancak mahkemenin kararını temyiz eden Antalya Valiliği, dava açan vatandaşlardan Şükrü Karabulut ve Yüksel Şahin’in HES yapılması planlanan köyde tapusu bulunmadığını gerekçe göstererek iptal kararının ‘ehliyetsizlik’ nedeniyle bozulmasını istedi. Bunun üzerine Danıştay 14. Dairesi, köylülerin kazandığı HES davasında Antalya 1. İdare Mahkemesi’nin kararını bozarak yeniden bilirkişi incelemesi yapılmasına kararı verdi.
YENİDEN KEŞİF YAPILDI
Böylece Kayabükü köylülerinin kazandıkları davada yeniden başa dönülmüş oldu. 16 Mart 2018 Cuma günü Alara Vadisi’nde bilirkişiler tarafından yeniden keşif yapıldı. 11 ayrı HES projesinin bulunduğu Alara Vadisi’nin geleceğinden endişeli olan köylüler ve çevreciler keşfin yapılacağı yere giderek protesto gösterisi yaptılar. Antalya’dan gelen mahkeme heyeti alanda keşif yaparak bölge halkını dinledi. Bölge halkı 4 kere mahkeme tarafından iptal edilen HES projesinin bir başka şirket tarafından açılan dava ile yeniden gündeme gelmesine tepki göstererek bölgede HES istemediklerini vurgular.
GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ
Davacı köylülerden Musa Şanlı, 2009 yılından bu yana Alara Çayı’ndaki HES projelerine karşı hukuk mücadelesi verdiklerini belirterek, “Bugüne kadar yaklaşık 100 bin lira mahkeme masrafımız oldu. Bu paraları köylülerimizden topluyoruz. Bazı köylülerimiz mahkeme masraflarını devletin onlara verdiği muhtaçlık parası olan 65 aylığından karşılıyor. Açtığımız tüm davaları kazandık ancak Danıştay’ın bozma kararıyla tekrar başa döndük. Ancak haklı mücadelemizden yılmayacağız, geri adım atmayacağız” diye konuştu.” diye konuştu.
ÇOK MANTIKSIZ
Davacı köylülerden Musa Şanlı, kazandıkları davayı valiliğin temyize götürmesiyle Danıştay tarafından bozulmasının üzücü olduğunu belirtti. Üzerlerinde mal varlığı bulunmadığı belirtilen iki davacının Manavgatlı olduğunu ancak Kayabükü köyündeki balık çiftliklerinde çalıştıklarını anlatan Şanlı, “bu iki vatandaşımız da balık çiftlikleri HES’ten zarar göreceği için davaya katılmışlardı” dedi. Şanlı, HES yapılırsa köyü Tuz Gölü kıyısına taşınacak olmasına da tepki gösterdi. Şanlı, dava açanlar arasında bulunan iki kişinin bölgedeki balık çiftliğinde çalıştıklarını söylerken köylülerin Avukatı Münip Ermiş de “Burada tapunuz yoksa uygulanacak projeden çıkarınız doğrudan etkilenmez, sonucuna varılıp ‘dava açamazsınız’ denilmesi çok mantıksız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sperrmüll Berlin