Sağlıklı yaşamın uzun sırrı - GÜNDOĞMUŞ HABER
SON DAKİKA

Şaşırtan ağalık!

KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Sağlıklı yaşamın uzun sırrı

Bu haber 26 Ocak 2021 - 11:02 'de eklendi ve 179 views kez görüntülendi.

Gündoğmuş’un Toros Dağlarında yetişen iğneli andız ağacının olgunlaşmış kozalaklarını toplayan aileler, sonbahar döneminde bu kozalaklardan pekmez üretiyor. Yüksek rakımlı dağlardan toplanan andız ağacı kozalakları, zorlu işlemlerin ardından pekmez haline gelip sofralara ulaşıyor.

Sağlıklı yaşamın uzun sırrı

Gündoğmuş’un Toros Dağlarında yetişen iğneli andız ağacının olgunlaşmış kozalaklarını toplayan aileler, sonbahar döneminde bu kozalaklardan pekmez üretiyor. Yüksek rakımlı dağlardan toplanan andız ağacı kozalakları, zorlu işlemlerin ardından pekmez haline gelip sofralara ulaşıyor. Pekmezin kilosu 40 ile 50 liradan satılıyor.

Gündoğmuş’un Toros Dağları’ndan iğneli andız ağacından olgunlaşmış andız kozalaklarını toplayan aileler sonbahar döneminde pekmez üretip, ev ekonomilerine katkı sağlıyor. Andız ağaçlarının kozalaklarını yaz ayından, sonbahar dönemine kadar toplayan ailece çalışan kadınlar elbirliğiyle kozalakları kırıyorlar. 2 gün süreyle ıslatıp elde edilen şıralarla büyük tavalarda kaynatarak pekmez yapıyorlar.

Gündoğmuş’un Köprülü Mahallesinde yıllardır üzümden pekmez yapan ve son 2 yıldır Andız pekmezi ile de aile bütçesine katkı sağladığını söyleyen Sebahat Uygur, dağlara çıkarak ağaçlardan topladıkları andız kozalaklarını çuvallarla araç yardımıyla taşıdıklarını söyledi: “Toplanan adızları keser ve çekiç

yardımıyla kırıyoruz. Daha sonra sıcak suya iki gün iki gece ıslatmaya bırakıyoruz. Sonra bunları süzüyoruz. Posaları çuvallarda kalıyor. Suyu süzülen andızları kazanlara koyarak kaynatmaya bırakıyoruz. Bu işlem de yaklaşık olarak 1 gün sürüyor. Yani sabah 6’da başlıyoruz. Akşam 7-8’e kadar sürüyor.

TAMAMEN DOĞAL VE ŞİFA KAYNAĞI

“100 kilo andızdan kaynaya kaynaya 10 kilo pekmez kalır. Sadece 3 gün kırması sürüyor. 2 gün boyunca da suda bekletmesi var. 1 gün kaynatması sürüyor. Yani anlayacağınız kahırlı bir iş. Ama faydaları fazla tabi. Vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasından tutun da astım, bronşit ve soğuk algınlığına kadar birçok faydası var. Kan yapıcı bir özelliği var. Bu pekmez şifa kaynağıdır. Bölgenin de son dönemlerde geçim kaynağına eklendi. İsteyenlere şişelere koyup istanbuleskort kilosunu 50 TL’den veriyoruz” – Mesut Uygur

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.