Sakın toplamayın « GÜNDOĞMUŞ HABER

SON DAKİKA

Gündoğmuşlu çocuklar Antalya’da

KÜLTÜR SANAT, YEREL HABERLER

Sakın toplamayın

Bu haber 12 Ocak 2020 - 22:55 'de eklendi ve 492 views kez görüntülendi.


Sakın toplamayın

2020 yılı için ihracatı yasak ve kotaya tabi doğal çiçek soğanlarının türleri belirlendi. Buna göre, Isparta’nın tamamında, Konya’nın Derebucak, Beyşehir ve Seydişehir ilçeleri ile Antalya’nın Manavgat, Gazipaşa ve Gündoğmuş ilçelerinde Galanthus elwesii (Toros kardeleni) türleri toplanamayacak. 

Toros Kardeleni
toplamak yasak

2020 yılı için ihracatı yasak ve kotaya tabi doğal çiçek soğanlarının türleri belirlendi. Buna göre, Gündoğmuş’ta Galanthus elwesii (Toros kardeleni) türleri toplanamayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığının, Doğal Çiçek Soğanlarının 2020 Yılı İhracat Listesi Hakkında Tebliğ’i 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğle, 2020 yılı için “doğadan toplanıp ihraç edilmesi yasak olan çiçek soğanları”, “doğa ve üretim olarak kotayla sınırlandırılan çiçek soğanları” ve “çevre ölçüleri ile ihracatı üretimden serbest olan çiçek soğanları”nın familyaları, cinsleri ve türleri tespit edildi. Düzenlemeye göre, Orchidaceae (salep) familyası türlerinin yumru ve droglarının (toz, tablet ve her türlü formda) ihracatı gerçekleştirilemeyecek. Tüm türlerin yaprak, tohum, çiçek, ve yumrularının ihraç edilebilmesi için Bakanlıktan izin alınacak. Popülasyonların durumu ve nöbetleşme (münavebe) esaslarına göre belirlenen yerlerde ve türlerde söküm yapılamayacak. Buna göre, Isparta’nın tamamında, Konya’nın Derebucak, Beyşehir ve Seydişehir ilçeleri ile Antalya’nın Manavgat, Gazipaşa ve Gündoğmuş ilçelerinde Galanthus elwesii (Toros kardeleni) türleri toplanamayacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.