İkinci tura kalıyor - GÜNDOĞMUŞ HABER
SON DAKİKA

Şaşırtan ağalık!

KÜLTÜR SANAT, SİYASET

İkinci tura kalıyor

Bu haber 07 Haziran 2018 - 0:01 'de eklendi ve 397 views kez görüntülendi.

İkinci tura kalıyor

24 Haziran seçimlerine ilişkin son anket sonuçları ve firmaların verdiği oy oranlarına göre seçimler 8 Temmuz’daki ikinci tura kalıyor. Farklı araştırma şirketlerinin anket sonuçları birbirine yakın oranlar veriyor. Birinci turda %50’yi geçemeyen Erdoğan’ın ikinci turda rakibi ise İnce oluyor.

Son seçim anketleri

24 Haziran seçimlerine ilişkin son anket sonuçları ve firmaların verdiği oy oranlarına göre seçimler 8 Temmuz’daki ikinci tura kalıyor. İşte araştırma şirketlerinin anket sonuçları:

SONAR ANKET SONUÇLARI:
SONAR Araştırma Şirketi tarafından 26 ilde yapılan cumhurbaşkanlığı son seçim anketine göre Tayyip Erdoğan, yüzde 42’lik oy oranı ile ilk turun birincisi. İlk turda Erdoğan yüzde 42 oy alırken, CHP’nin adayı Muharrem İnce yüzde 21.91 oy ile 2. sırayı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de yüzde 21 oy ile 3. sırayı paylaştı. HDP’nin adayı eski Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş yüzde 11.01, SP lideri Temel Karamollaoğlu’na yüzde 2.10, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e de yüzde 1.98 oy çıktı.
Buna göre ilk turu 24 Haziran’da gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçiminde sonuç alınması, 2. turun yapılacağı 8 Temmuz’a kalacak. Araştırmanın hata payının 0.99–1.81 aralığında olduğu vurgulandı.
METROPOLL ANKET SONUÇLARI :
MetroPOLL Araştırma’nın anketine göre, kararsızlar dağıtılınca AK Parti’nin oy oranı yüzde 48, CHP’nin oy oranı yüzde 21, MHP’nin yüzde 6, HDP’nin yüzde 10, İYİ Parti’nin oy oranı ise yüzde 12’ye çıktı… En dikkat çekici sonuç ise yüzde 1.5 gibi bir kesimin ‘seçimi boykot etme’ kararında olması oldu…
REMRES ANKET SONUÇLARI:
Remres’in 17-23 Mayıs tarihleri arasında yaptığı son kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre; ilk turda AK Parti, MHP ve BBP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı ile CHP, İYİ Parti ve Saadet’in oluşturduğu Millet İttifakı sandıktan başa baş çıkıyor ve seçimler ikinci tura yani 8 Temmuz’a kalıyor. İkinci turda da sonuç değişmiyor. Araştırmanın sonuçlarına göre ‘Kimin başkan olacağını’ yüzde 9’luk ‘kararsız’ kitle belirleyecek.
GEZİCİ SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI :
Murat Gezici’nin açıkladığı cumhurbaşkanlığı seçimi anket sonuçları hayli konuşuldu. Referandumda sonuçları tam isabetle bilen Gezici anketine göre 24 Haziran seçim sonuçları şu şekilde olacak:
– Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 46
– Meral Akşener: Yüzde 25-27
– Muharrem İnce: Yüzde 18-19
– Selahattin Demirtaş: Yüzde 10.5-11.5
– Temel Karamollaoğlu: Yüzde 2…
Gezici Araştırma’nın anketine göre, AK Parti açık ara önde. İşte Murat Gezici’nin açıkladığı rakamlar:
– AK Parti: Yüzde 41
– İYİ Parti: Yüzde 19.4
– CHP: Yüzde 18.5
– MHP: Yüzde 8
– HDP yüzde 10.5
Gezici’nin anketine göre Kürtler “İkinci turda Erdoğan’ın karşısında kim kalırsa ona oy vereceğiz” diyor. Gezici, “Kürtler’in yüzde 35’i ikinci turda Muharrem İnce’ye oy veririm diyor. Meral Akşener ikinci tura kalırsa HDP seçmeninin yüzde 65’i kesinlikle oy veririm diyor” iddiasında bulundu.
MEDİAR ANKET SONUÇLARI:
Mediar Araştırma’nın son anketine göre 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 43.50. Ankete göre ilk turda yüzde 50+1’i bulamayan Erdoğan’ın ikinci turdaki rakibiyse yüzde 22.20 Muharrem İnce olacak. Milletvekili seçimlerinde ise Meclis’te çoğunluğun muhalefetin eline geçeceği görülüyor. Mediar son anketini 22-23 Mayıs tarihlerinde, 26 ilde 4 bin 268 kişiyle yüz yüze görüşerek yaptı. İşte yüzde 1.5 hata payıyla sonucu açıklanan anketin sonuçları:
Ankette katılımcılara hangi partiye oy verecekleri de soruldu. Buna göre AK Parti, MHP ve BBP’den oluşan Cumhur İttifakı’nı tercih edenlerin oranı yüzde 45.63. Sonuçlara göre AK Parti yüzde 39.61, MHP 5.31, BBP de yüzde 0.71 oy alıyor.
CHP-İYİ Parti-Saadet Partisi-Demokrat Parti’nin ‘Millet İttifakı’nın aldığı oy ise yüzde 42.5… HDP de yüzde 11.39 oy alarak barajı geçiyor ve Meclis’te koltuk elde edebiliyor.
İSTANBUL EKONOMİ ARAŞTIRMA ANKETİ :
İstanbul Ekonomi Araştırma’nın yaptığı ankete göre, cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilk turdaki oyu yüzde 44.02 olarak çıktı. Firma, diğer cumhurbaşkanı adaylarının oy oranlarını duyurmadı. Milletvekili seçimlerinde ise Meclis’te çoğunluğu sağlayan parti ya da ittifak çıkmadı.
Ankete göre, 26 Mayıs tarihinde “Bu pazar seçim olsa hangi ittifak ya da partiye oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 44.5’i ‘cumhur ittifakı’, yüzde 40.5’i ‘millet ittifakı’, yüzde 13.5’i HDP yanıtını verdi.
Aynı soruda partilerin oy oranları ise şöyle sıralandı: AK Parti yüzde 42.4, CHP yüzde 22.7, İYİ Parti yüzde 15.7, HDP yüzde 12.1, MHP yüzde 3.8, SP yüzde 2.5.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.