Turizme kazandırılacak - GÜNDOĞMUŞ HABER
SON DAKİKA

Şaşırtan ağalık!

KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Turizme kazandırılacak

Bu haber 12 Kasım 2017 - 21:49 'de eklendi ve 418 views kez görüntülendi.

Mimari tarzından dolayı ‘düğmeli ev’ olarak adlandırılan yapıların, turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Akseki’de 350 yıllık tarihiyle turistlerin ilgi odağı olan “düğmeli evler” yürütülen restorasyon çalışmalarıyla yeniden ayağa kaldırılıyor. Antalya’ya yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki Akseki’deki yıllara meydan okuyan tarihi düğmeli evlerin turizme kazandırılması için aslına uygun restore edilme çalışmaları sürüyor. İnşası sırasında iskele olarak kullanılması için dışarıda bırakılan ahşap kısımlarının düğmeye benzetilmesi nedeniyle “düğmeli ev” olarak adlandırılan 350 yıllık yapılar, merak uyandırıyor.
Özellikle fotoğraf meraklılarının sıkça ziyaret ettiği düğmeli evler, her geçen yıl daha fazla turisti bölgeye çekiyor.
Akseki Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal, yaptığı açıklamada, Sarıhacılar Mahallesi’nde bulunan düğmeli evlerin aslına uygun restore edilmesine büyük önem verdiklerini söyledi.
Akseki kültürünü tanıtmak ve alternatif turizme katkıda bulunmak için çalışmalara hız verdiklerini aktaran Uysal, ilçe kültürünün en önemli özelliklerinden birini de düğmeli evlerin oluşturduğuna dikkati çekti.
Düğmeli evleri ayağa kaldırmak için daha önce başlayan yapım onarım işlerinin hız kazandığını anlatan Uysal, “Bugüne kadar 16 yapının restorasyon çalışmaları tamamlandı. Altı ev için çalışmalar başladı. Düğmeli evler yeniden ayağa kaldırılıyor. Altı evin restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı hibe desteği verdi. Valiliğin verdiği destekle Sarıhacılar Mahallesi’nde projelerimiz devam ediyor. Desteklerle düğmeli evler turizme kazandırılacak.” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.